Jasne, stonowane barwy, miękkie poduszki, maskotki do przytulania – tak wygląda wnętrze „Przyjaznego pokoju przesłuchań”, który przypomina pokój zabaw. Jest to pomieszczenie specjalnie przystosowane do prowadzenia przesłuchań małoletnich. Taki pokój znajduje się w Sądzie Okręgowym w Kielcach.
Jan Klocek, rzecznik sądu informuje, że „Przyjazne Pokoje Przesłuchań”, zwane także Niebieskimi Pokojami, funkcjonują w budynkach sądów w Polsce od kilku lat.
– Pomieszczenia są wyposażone w niezbędną aparaturę, aby prowadzić nagrania audio-wizualne z przesłuchania nieletniego świadka. Warto zwrócić uwagę, że sprzęt ten jest tak zainstalowany, aby dziecko nie miało świadomości jego istnienia. Rozmawiając w trakcie zabawy czy rysowania sędzia delikatnie porusza tematy sytuacji, których dziecko było świadkiem – wyjaśnia.
Pobyt w sądzie jest dla dziecka traumatycznym przeżyciem, a dzięki przesłuchaniu w pomieszczeniu, które nie przypomina sali rozpraw, uzyskanie niezbędnych informacji jest możliwe w jak najmniej stresujących warunkach.
– Te pokoje doskonale się sprawdzają. Obserwujemy, że dzieci zupełnie inaczej reagują na taką formę przesłuchania, niż kiedy miało to miejsce na sali sądowej. Nie widać stresu czy napięcia, dzięki czemu uzyskuje się bardziej szczere i szczegółowe zeznania, które później brane są pod uwagę w czasie procesu – podkreśla Jan Klocek.
Terapeutka Patrycja Osman zwraca uwagę, że obecność dzieci w sądzie jest związana najczęściej z trudnymi doświadczeniami między innymi przestępstwami czy rozwodem rodziców i dlatego możliwość rozmowy o nich w innych warunkach niż sala sądowa jest bardzo istotna.
– „Przyjazny pokój przesłuchań” jest bardzo dobrym rozwiązaniem, tym bardziej, że liczba osób w nim przebywających jest mocno ograniczona. Są to sędzia, biegły psycholog czy rodzic, a to sprawia, że emocje związane z rozmową o trudnych wydarzeniach są zminimalizowane na tyle ile jest to możliwe. Co ważne wzmacnia także poczucie bezpieczeństwa dziecka – tłumaczy.
„Przyjazny pokój przesłuchań” składa się z dwóch pomieszczeń: pokoju przesłuchań, w którym prowadzone są czynności przesłuchania dziecka lub innej osoby pokrzywdzonej oraz pokoju technicznego przeznaczonego dla stron, pełnomocników oraz innych uprawnionych osób.
Pomieszczenie może być wykorzystywane nie tylko do przesłuchań dzieci, ale również dorosłych, a także do różnych celów psychologicznych czy pedagogicznych. Jest to wszechstronne rozwiązanie, które ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu najmłodszym uczestnikom procesu sądowego.