Od podsumowania 55 lat istnienia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i wręczenia odznaczeń rozpoczęło się Święto Uczelni. W wydarzeniu wziął udział minister nauki i szkolnictwa wyższego, Dariusz Wieczorek.
Rektor UJK, prof. Stanisław Głuszek w swoim wystąpieniu przypomniał, jak rozwijała się uczelnia od powstania w 1969 roku jako Wyższa Szkoła Nauczycielska, aż po czasy współczesne. Od 2011 roku jest to już uniwersytet klasyczny.
– W ciągu 55 lat wykształciła ponad 160 tys. absolwentów. W 1969 roku studia na sześciu kierunkach rozpoczęło 249 studentów. Ważną cezurą w rozwoju uniwersytety było uruchomienie kształcenia medycznego w 2001 roku, w późniejszym okresie prawa i psychologii, a w 2015 roku otwarcie kierunku lekarskiego i rozpoczęcie kształcenia lekarzy – podkreślił.
Jak zaznaczył rektor, obecnie na 58 kierunkach, realizując 105 programów studiów, kształci się około 9,5 tys. studentów.
– W gronie studentów jest blisko 400 obcokrajowców. Ponad 185 studentów jest na studiach doktoranckich, w tym 9 to doktoranci międzynarodowi. Uniwersytet prowadzi Szkołę Doktorską, w której jest około 100 doktorantów. Kadrę naszej uczelni tworzy 1471 pracowników – wymieniał.
Prof. Stanisław Głuszek mówił także m.in. o osiągnięciach naukowych uczelni i publikacjach, o umiędzynarodowieniu, a także o planach związanych z rozwojem uniwersytetu, w tym o stworzeniu szpitala uniwersyteckiego.
Wystąpienia wysłuchał minister Dariusz Wieczorek, szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego.
– Warto było tutaj przyjechać, by posłuchać, jak rozwija się uniwersytet i wysłuchać tego, jakie sukcesy osiągaliście. Przyznam szczerze, że możecie być państwo dumni z tego, jak funkcjonuje wasza uczenia. Macie się czym chwalić, i to dobrze – zaznaczył.
Minister dodał, że obecna polityka rządu Donalda Tuska jest nastawiona na wsparcie nauki, na wspieranie badań i rozwoju oraz wdrażanie nowych technologii.
– Będziemy również chcieli przywrócić autorytet nauczyciela akademickiego i pracownika uczelni. Po to były te regulacje płac. Chcemy dzisiaj wrócić do Unii Europejskiej, chcemy być poważnym partnerem również jeżeli chodzi o naukę, badania i rozwój. Z naszymi partnerami w Unii Europejskiej chcemy współpracować i to jest ten kierunek – wskazał.
Minister Dariusz Wieczorek zapowiedział nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym. Zaznaczył, że spotkania ze środowiskami akademickimi w całej Polsce przekonały go o konieczności zmian.
– Będziemy chcieli taką nowelizację w tym roku przyjąć, ale chcę podkreślić: będzie to w dialogu. Nie będzie to rewolucja, a ewolucja. Chcemy poprawić to, co jest do poprawienia i naprawienia i na co środowisko akademickie zwraca uwagę – zaznaczył.
W czasie uroczystości zostały wręczone odznaczenia dla pracowników i studentów. Cztery Krzyże Zasług trafiły: Złoty – do Janusza Braziewicza, Srebrny – do Anny Okopieńskiej, a Brązowe – do Lucyny Rajcy i Zuzanny Zbróg.
Prof. Janusz Braziewicz policzył, że w kieleckiej uczelni jest od 49 lat. W 1975 roku zaczął pracę w instytucie fizyki.
– Promieniowanie rentgenowskie to była moja działka niemal przez cały czas. Jestem związany z dwiema instytucjami: Uniwersytetem Jana Kochanowskiego oraz Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Działalność fizyka przydaje się na onkologii. Kieruję tam Zakładem Medycyny Nuklearnej. Generalnie naukę, którą ćwiczyłem tutaj na uniwersytecie, mogę spożytkować tam, dla dobra pacjentów. Człowiek wtedy wie, po co i dla kogo się uczył – powiedział.
Złotego Krzyża Zasługi nie traktuje jako ukoronowania swojej działalności.
– To jest i podsumowanie i zachęta do dalszej działalności, bo oczywiście nie mam zamiaru przestawać pracować – zadeklarował.
17 pracowników UJK otrzymało Medale za Długoletnią Służbę, natomiast trójce studentów zostały wręczone stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jednym z żaków była Karolina Świeca, studentka piątego roku prawa, która powiedziała, że to szczególne wyróżnienie i zwieńczenie jej pracy.
– Słowa, które opisują to, jak się teraz czuję to niezwykła radość i duma. Duma moja z siebie, ale też mam nadzieję, że moich bliskich. Trzeba było spełnić szereg wymogów. Najważniejszym były publikacje naukowe, ponieważ ja dostałam stypendium ministra w kategorii za wybitne osiągnięcia naukowe – tłumaczyła.
Karolina Świeca przyznała, że celowo wybrała studia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.
– Był tutaj kierunek, na którym chciałam studiować, czyli prawo, ale przede wszystkim dlatego, że mogłam się rozwijać w tej dziedzinie, ale też mieć obok siebie bliskich, na których mi zależy – zaznaczyła.
W programie wydarzenia znalazło się również spotkanie ministra z rektorami uczelni publicznych i niepublicznych, działających w regionie oraz ze studentami.