Zakończył się pierwszy etap naboru do kieleckich szkół średnich. Wiadomo już, które szkoły i klasy uczniowie wybierali najchętniej.
Bartłomiej Zapała, zastępca prezydenta Kielc przypomina, że w tym roku w miejskich placówkach oświatowych przygotowano 1954 miejsca w klasach pierwszych. Natomiast we wszystkich kieleckich szkołach jest 2131 miejsc. Wniosków wpłynęło natomiast w sumie 2399.
– W tym roku spośród kieleckich liceów publicznych na pierwszym miejscu znalazło się III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida, a konkretnie klasa psychologiczna, w której priorytet kładzie się na naukę biologii, języka angielskiego i polskiego. Tutaj mamy 90 złożonych wniosków na 28 miejsc. Na drugim miejscu jest znalazło się IV Liceum Ogólnokształcące. Tu także mówimy o klasie psychologicznej, gdzie aplikowało 76 osób na 28 miejsc. Podium zamyka I Liceum Ogólnokształcące z klasą biologiczno-chemiczną. Tu złożono 73 wnioski na 28 miejsc – wylicza Bartłomiej Zapała.
Z kolei pod względem techników na pierwszym miejscu znalazło się Technikum numer 7 w Zespole Szkół Informatycznych.
– Tutaj niezmiennie najpopularniejszym profilem kształcenia jest technik-informatyk. Do tej klasy aplikowały 73 osoby na 28 miejsc. Na drugim miejscu jest klasa w tym samym technikum o profilu technik-programista, gdzie złożono 70 wniosków na 28 miejsc. Na miejscu trzecim znalazło się Technikum numer 4 w Zespole Szkół Elektrycznych. Do klasy technik-elektryk chce dostać się 57 osób, przy 28 przygotowanych miejscach – informuje wiceprezydent.
Najwięcej, bo 36 klas powstanie w liceach ogólnokształcących. W technikach będzie ich 28. Z kolei w szkołach branżowych I stopnia utworzone zostanie 7 klas. Ponadto, uczniowie mogli też aplikować do dwóch publicznych szkół, które nie są bezpośrednio prowadzone przez miasto. Jest to Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Kostki oraz Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej.
Bartłomiej Zapała dodaje, że wśród kandydatów przeważają uczniowie spoza miasta.
– Z naszych danych wynika, że w tym roku, biorąc pod uwagę tylko mieszkańców miasta, ósme klasy kończy 950 uczniów. Widzimy więc, że oferta edukacyjna jest dostępna nie tylko dla kielczan, a korzystają z niej mieszkańcy okolicznych gmin czy też nawet dalszych obszarów województwa świętokrzyskiego – informuje.
Wiceprezydent przypomina, że o tym czy uczniom uda się dostać do wybranych przez nich szkół zdecyduje system punktowy, na który składają się wyniki z egzaminu ósmoklasisty, oceny na świadectwie i dodatkowe punkty za działalność w wolontariacie. Bartłomiej Zapała dodaje, że w ramach kolejnego etapu rekrutacji uczniowie będą mieli okazję zmienić swoje preferencje.
Pierwszy etap rekrutacji potrwa do 20 lipca. Ostateczne informacje o wynikach naboru do publicznych szkół średnich w Kielcach będą znane pod koniec sierpnia.
A co ze spadającą liczbą uczniów? Wiceprezydent zapewnia, że zarówno w tym, jak i w przyszłym roku władze miasta nie biorą pod uwagę zmniejszania etatów wśród nauczycieli. Zwraca przy tym uwagę, że w tym roku naukę rozpoczął niepełny rocznik. Ponadto, w szkołach zmniejszono liczbę oddziałów o wielkość klas pierwszych w szkołach publicznych ponadpodstawowych. Skutkiem tego rozwiązania jest wpływ na zmniejszenie zarobków nauczycieli poprzez zredukowanie godzin nadliczbowych. Zastępca Agaty Wojdy nie wyklucza jednak, że w dłuższej perspektywie władze miasta będą jednak musiały rozważyć redukcję etatów nauczycieli. Pewnym rozwiązaniem sytuacji może być przyciągnięcie uczniów z sąsiednich samorządów.