Niemal 50 wolontariuszy będzie zaangażowanych w akcję międzynarodowego liczenia bocianów białych, które realizowane jest co 10 lat. Tegoroczne liczenie odbędzie po raz ósmy. Rozpocznie się 28 czerwca i potrwa do 14 lipca.
Włodzimierz Szczepaniak z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody, koordynator akcji w województwie świętokrzyskim wyjaśnia, że liczenie bocianów pozwoli między innymi na oszacowanie populacji tego ptaka, a także zmiany w liczebności zarówno od momentu ostatniego spisu jak i na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Obecnie w pięciu gminach brakuje wolontariuszy, którzy chcieliby wziąć udział w liczeniu. Są to: Bogoria, Gnojno, Kluczewsko, Łubnice i Oleśnica. Chętni do wsparcia ornitologów, mogą zgłosić się za pośrednictwem strony internetowej Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody.
– Minimalna powierzchnia jaką objęte jest liczenie przez jednego wolontariusza to obszar jednej gminy. Liczenie trwa zazwyczaj do dwóch dni. Można liczyć pojedynczo, ale oczywiście łatwiej jest w co najmniej dwie osoby. Jedna z nich kieruje, a druga w tym czasie wypatruje bocianów, ich gniazd i zapisuje dane. W trakcie liczenia nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, wystarczy lornetka i środek transportu. Może to być samochód, ale zdarzały się przypadki, że wolontariusze wykorzystywali do tego celu rower – wyjaśnia Włodzimierz Szczepaniak.
W trakcie liczenia wolontariusze będą mogli skorzystać z mapy gniazd, która powstała w trakcie liczenia bocianów w 2014 roku.
Ornitolog doktor Jarosław Sułek zwraca uwagę, że w większości przypadków, bociany białe łączą się w pary na całe życie. Jak dodaje, ptaki mają doskonałą pamięć, dzięki której po zimowaniu w Afryce potrafią wrócić do tego samego gniazda, które opuściły.
– Wędrując na zimowiska bociany potrafią zapamiętywać charakterystyczne punkty, które mijają. Mogą to być budowle takie jak kominy i kościoły, ale nawet rzeki czy miasta. Młode ptaki lecąc za dorosłymi uczą się rozpoznawać takie miejsca – podkreśla.
Badania dowodzą także, iż bociany, które często przemieszczają się nocą, potrafią wyczytać kierunek swojej podróży z układu gwiazd.
Bociany na stałe wpisały się w polski krajobraz i należą do powszechnie lubianych ptaków. W województwie świętokrzyskim ich największe skupiska znajdują się na Ponidziu, co wynika z łatwości w zdobywaniu pokarmu.