W Starachowicach sezon kąpielowy rozpoczął się przy dwóch zbiornikach wodnych, pływać można na Piachach i na Lubiance.
Oba kąpieliska są czynne w sezonie przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 10 do 18, sezon kąpielowy rozpoczął się w tym roku w sobotę, 22 czerwca, a jego zakończenie zaplanowano na 1 września.
Port Lubianka im. Władysława Wagnera w Starachowicach to miejsce do wypoczynku dla różnych grup wiekowych. Jest tu strzeżone kąpielisko z plażą, drewniana architektura, betonowy natrysk wodny czy siłownia na powietrzu. Są tu również dwa place zabaw – dla młodszych i starszych dzieci, trampoliny, mini-skatepark i ścianka wspinaczkowa. Działa wypożyczalnia sprzętów wodnych i punkty gastronomiczne oraz pomieszczenie sanitarne. Do dyspozycji są parkingi, miasto uruchomiło też specjalną linię autobusową, która dowozi mieszkańców na miejsce. W okresie wakacyjnym, głównie w piątki i soboty wzmocnione zostały także patrole policyjne w tym miejscu.
Zbiornik, dzięki dwóm wybudowanym mostkom, można obejść lub objechać rowerem. Dla dzieci jeżdżących na hulajnogach czy rolkach dostosowana jest trasa po północnej stronie zbiornika. Południowa strona Lubianki, to tereny Lasów Państwowych i ścieżka pozostała tam naturalna.
Wypoczynek nad Lubianką zakłada, że nie będą używane sprzęty motorowe. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Krzysztof Szczygieł zaznacza, że w okolicy jest kilka miejsc, w których można korzystać z tego rodzaju rozrywek, więc na Lubiance będzie panował spokój. Miejsce położone jest w otoczeniu lasów, więc silniki zakłócałyby ciszę wypoczywającym.
Lubianka to także miejsce lubiane przez wędkarzy. Cały czas prowadzony jest tu proces zarybiania, bo w czasie odbywającej się przez kilka lat rewitalizacji zbiornika, kiedy woda była spuszczona, zmieniło się środowisko życia dla ryb.
Kąpielisko Piachy to drugie miejsce umożliwiające kąpiel w wodzie.
Do dyspozycji plażowiczów są leżaki i parasole. Z uwagi na wzrastające potrzeby z roku na rok jest ich coraz więcej. Wygospodarowano też przebieralnię, która pozwala na zmianę odzieży oraz natryski.
Plaża ma kilkadziesiąt metrów długości, a kąpielisko ograniczone jest bojami. Bezpieczeństwa pilnują ratownicy pełniący dyżury w godzinach 10-18. Na stanowisku są zawsze dwie osoby. Dodatkowo kąpiących się w tym roku strzegą również ratownicy, którzy niedawno uzyskali uprawnienia i pracują dla zdobycia doświadczenia. Przy ich stanowisku jest maszt z flagą informującą o możliwości lub zakazie kąpieli. Stan czystości wody jest systematycznie badany przez służby sanitarne.
Marek Basiak, kierownik kąpieliska, zaznacza, że woda w Piachach ma pierwszą klasę czystości, aby jednak wypoczynek był bezpieczny trzeba pamiętać o kilku zasadach.
– Nigdy nie wchodzimy do wody pod wpływem alkoholu, obecnie bardzo popularne jest piwo jako napój chłodzący, a naczynia krwionośne, rozszerzone pod wpływem alkoholu i rozgrzane na słońcu, szybko się kurczą i łatwo o wypadek – ostrzega.
Jak dodaje, zdarzają się nieodpowiedzialni rodzice. Częste są sytuacje, kiedy niedopilnowane dzieci odchodzą od opiekunów, na przykład kupić lody, a przestraszeni rodzice alarmują ratowników, że dziecko mogło utonąć.
Przy kąpielisku funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego, mała gastronomia i płatny parking. Jest także punkt czerpania wody, nie można natomiast wprowadzać zwierząt. Na Piachy można dostać się nie tylko własnym samochodem. Kursuje tu autobus miejski, linia „R”. Codziennie wykonywany jest jeden kurs na godzinę, w godz. 11-20.
Dla osób szukających nie tylko wypoczynku na plaży, ale także innych form relaksu, przygotowano szeroką ofertę rekreacyjną. Zorganizowano siłownię plenerową i plac zabaw dla dzieci. Są tu także stoliki i ławeczki oraz miejsce na ognisko i grilla. Można także spędzić czas przy grach planszowych, bo stoliki mają szachownice. Jest również stół do tenisa stołowego.
Zbiornik Piachy jest atrakcyjny również dla wędkarzy, ponieważ jest systematycznie zarybiany i można w nim spotkać, m.in., sumiki karłowate, karpia, amura białego, leszcza, lina, szczupaka czy węgorza.