Ciekawostek na temat róż, a także szczegółów dotyczących ich uprawy w ogródkach domowych można dowiedzieć się podczas Święta Róż, które po raz piaty odbywa się w kieleckim ogrodzie botanicznym. Eksperci opowiedzą również o ich wykorzystaniu w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.
Jak przypomina Bartosz Piwowarski – kierownik ogrodu, jedna z pierwszych róż jak została wyhodowana przez człowieka to tzw. róża aptekarska.
– Od średniowiecza była ona sadzona w ogródkach, którymi wówczas zajmowali się głównie mnisi. Z róży pozyskiwali olejek. Posiada on właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i jest wykorzystywany przy leczeniu drobnych ran, oparzeń oraz problemów skórnych. Ciekawostką jest to, że do uzyskania jednej kropli olejku różanego potrzeba aż 30 kwiatów – wyjaśnia.
Jak dodaje Bartosz Piwowarski, hodowla róży nie jest łatwa, a to jest związane z często powracającymi chorobami grzybiczymi oraz częstymi atakami mszyc. Chcąc mieć piękne kwiaty, trzeba bardzo o nie dbać.
Odpoczynek wśród róż jest czymś wyjątkowym, mówi jedna z kielczanek, która odwiedza ogród nawet kilka razy w tygodniu.
– Róże są moimi ulubionymi kwiatami ze względu na piękny zapach i paletę barw. Cieszę się, że w Kielcach jest ogród botaniczny i że jest tak okazały. Odwiedziłam już kilka takich miejsc w Polsce i uważam, że nasz jest naprawdę wyjątkowy. Jest duża przestrzeń, jest gdzie usiąść i można miło spędzić czas. Śmiało można powiedzieć, że ogród botaniczny jest jedną z wizytówek regionu świętokrzyskiego – tłumaczy.
Róże występują w niemal 20 tysiącach odmian – większość z nich należy do roślin stworzonych przez człowieka. Tak ogromna rozmaitość sprawia, że są to kwiaty chętnie uprawiane w ogrodach. Można wyróżnić siedem głównych grup róż – rabatowe, angielskie, wielkokwiatowe, miniaturowe, parkowe, okrywowe i pnące.
Do jednej z najpiękniejszych odmian zaliczana jest „Casanova” – róża wielkokwiatowa. Ta odmiana posiada piękne, intensywnie pachnące kwiaty o żółtobrzoskwiniowej barwie. Długo utrzymują się na pędzie, stanowiąc wyjątkową ozdobę ogrodowej rabaty. „Casanova” zaczyna kwitnienie w połowie czerwca i powtarza je kilkukrotnie do wczesnej jesieni. Nadaje się także na kwiat cięty.
Kielecki Ogród Botaniczny będzie czynny do godziny 20 i z okazji Święta Kielc wstęp jest bezpłatny. Natomiast Różany Punkt Informacyjny będzie otwarty do godziny 16.