20 czerwca w Kielcach po ciężkiej chorobie w wieku 55 lat zmarł Husein Oručević. Był dziennikarzem, analitykiem politycznym, zaangażowanym społecznikiem i działaczem kultury. Zawodowo związany był z Polskim Radiem Kielce, w którym współtworzył poświęconą tematyce międzynarodowej audycję „Świat na wskroś”.
Jego wieloletni przyjaciel, dziennikarz, współautor „Świata na wskroś”, zastępca prezydenta Kielc, Bartłomiej Zapała poznał go, gdy Husein Oručević uciekł do Polski przed wojną domową na Bałkanach. Najpierw trafił do Łodzi, gdzie uczył się języka polskiego, potem podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie z Krakowa przeniósł do Kielc, gdzie studiował na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.
Jak wspomina Bartłomiej Zapała, wojna w byłej Jugosławii, odcisnęła na Huseinie ogromne piętno. Uciekł przed pożogą, ale widział i przeżywał tragedię swojego narodu. Przyjął misję pokazywania, do czego może prowadzić agresja, nienawiść, kłamstwo i obłuda. Był człowiekiem prawym i nie uznającym kompromisów w kwestiach moralnych. Tropił je i piętnował. W swojej ojczyźnie był dziennikarzem, który obnażał korupcję na najwyższych szczeblach władzy. To nie przysparzało mu przyjaciół.
Współpracę z Radiem Kielce rozpoczął na początku jako komentator w sprawach dotyczących kwestii Bałkanów. Z czasem Husein zaczął współtworzyć audycję „Świat na wskroś” wzbogacając ją o grono wybitnych opiniotwórczych ekspertów. Dzięki jego kontaktom udało się gościć na antenie dziennikarzy i znawców z całego świata. Audycja miała wielkie uznanie, była emitowana nie tylko na antenie Radia Kielce, ale także Radia Szczecin i Radia Kraków.
Husein Oručević swoje życie dzielił pomiędzy w Polsce, z którą był związany od ponad 30 lat oraz Bośnią i Hercegowiną. Łączył te dwa kraje swoimi zainteresowaniami, pasjami i działalnością społeczną. W 2022 r. został powołany na stanowisko Konsula Honorowego Rzeczpospolitej Polskiej w Mostarze.
Mostar to miasto bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z Polski. Tym samym obywatele RP mogli liczyć na dodatkowe wsparcie na terenie kantonów hercegowińsko-neretwańskiego oraz zachodniohercegowińskiego. Niósł pomoc polskim obywatelom, integrował środowisko polonijne, w tym polskich studentów. Promował też polską kulturę i sztukę. Zorganizował min. wystawę obrazów Zdzisława Beksińskiego, która była pokazywana w Bośni i Hercegowinie, w Serbii i w Czarnogórze. Pracował też nad rozwijaniem współpracy gospodarczej.
Jego zasługą jest utworzenie stałego połączenia lotniczego pomiędzy Warszawą a Sarajewem. Kiedyś trzeba było przesiadać się w Wiedniu, dzięki działaniom Huseina Oručevića, zarówno turyści, jak i ludzie latający w sprawach biznesowych mogą korzystać z wygodnego połączenia.
Jak wspomina Bartłomiej Zapała, Husein Oručević pokochał Kielce. Przemierzał je na piechotę wzdłuż i wszerz. Nie był tylko biernym mieszkańcem, chciał je zmieniać i udoskonalać pamiętając wciąż o swojej idei miłości do ludzi. Wraz ze swoją małżonką zaangażował się w artystyczną stronę projektu zagospodarowania dawnego budynku po synagodze przy alei IX Wieków Kielc. Ta jego idea, jest realizowana przez obecne władze miasta.