Jak zapobiec wyludnianiu się Kielc, dobrze planować rozwój przestrzenny miasta, a także: co zrobić, by stolica regionu świętokrzyskiego mogła się rozwijać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będą poszukiwać uczestnicy otwartej debaty „Kielce: kurczymy się! Czyli jak planować miasto, z perspektywą na rozwój?”.
Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Perspektywy. Rozpocznie się jutro (środa, 26 czerwca) o godz. 12 w Hotelu Binkowski.
Maciej Bursztein, prezes fundacji oraz szef klubu radnych Perspektywy w kieleckiej radzie miasta wyjaśnia, że celem publicznej debaty jest ustalenie kierunku rozwoju Kielc na najbliższe lata. Wskazuje przy tym, że uczynienie z Kielc miejsca atrakcyjnego do życia i pracy powinno być priorytetem zarówno dla władz miasta, jak i dla radnych.
– My, jak sama nazwa fundacji wskazuje, chcemy brać pod uwagę wszystkie perspektywy. Punktów widzenia jest wiele. To zarówno perspektywa projektantów, inwestorów, ale też mieszkańców. Ponadto, jest jeszcze szereg takich kwestii jak zagadnienia socjalne, gospodarcze, czy społeczne. Chodzi o to, by je ze sobą zderzyć, uwzględnić dobre praktyki z innych miast oraz lekcje z lat poprzednich po to, aby stworzyć plan dla Kielc na najbliższe dekady – tłumaczy.
Maciej Bursztein podkreśla, że w spotkaniu wezmą udział urbaniści, architekci oraz przedstawiciele środowiska deweloperów. Będą to m.in. członkowie Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Debata ma charakter otwarty, a wstęp jest bezpłatny. Udział w dyskusji potwierdziła także prezydent Kielc, Agata Wojda.
Wystąpi m.in. prof. Kinga Racoń-Leja, kierownik Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W swojej pracy naukowej zajmuje się badaniami dotyczącymi procesów urbanistycznych, kwestią kurczenia się miast, transportu miejskiego i zrównoważonego rozwoju oraz bezpieczeństwa społecznego.
Prelekcję będzie miał także prof. Wojciech Korbel – zastępca kierownika Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. To właściciel biura architektonicznego, autor i współautor ponad 120 projektów architektonicznych i architektoniczno-urbanistycznych, głównie budynków użyteczności publicznej. W ramach pracy naukowej realizuje badania dotyczące wpływu regulacji systemowych na jakość środowiska kulturowego i naturalnego.
Wystąpi również Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich, członek Rady Nadzorczej Archicom S.A., członek Rady Dyrektorów Build Europe. Jest ekspertem w dziedzinie prawa nieruchomości z niemal dwudziestoletnim stażem.