W Nowej Słupi powstanie Centrum Edukacyjne Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Placówka ma w nowoczesny sposób pokazywać życie roślin i zwierząt mieszkających w parku w także zachęcać do zwiedzania Gór Świętokrzyskich. Obiekt zlokalizowany będzie około 200 metrów od wejścia do parku. Ogłoszony został przetarg, który wyłoni wykonawcę tej inwestycji.
Jak informuje Arkadiusz Adamczyk, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego ds. Udostępniania i Monitoringu, centrum edukacyjne ma stanowić kompleksowa ofertę edukacyjną dla odwiedzających Góry Świętokrzyskie.
– Najważniejszą i największą powierzchnię zajmować będzie wystawa stała, której tematyka dotyczyć będzie tematów związanych z ochroną przyrody i ciekawymi gatunkami fauny i flory jakie występują na terenie parku. Nie zabraknie także zagadnień związanych z przyroda nieożywioną a więc skał czy wody. Oprócz wystawy stałej będą także dwie sale warsztatowe gdzie będą prowadzone zajęcia dedykowane różnym grupom odbiorców – wyjaśnia.
I dodaje: – Zwiedzający będzie mógł wybrać przy jakim eksponacie chce zatrzymać się na dłużej i spędzić tam tyle czasu, ile chce by zgłębić całą wiedzę, jaką na dany temat przygotujemy. Wystawa ma być z założenia interaktywna, czyli odchodzi od eksponatów z tabliczkami „nie dotykać” na rzecz zachęt: dotknij, doświadcz, poznaj.
W centrum znajdzie się także sala audiowizualna mogąca pomieścić ponad 100 osób. Będzie miejscem konferencji, sympozjów a także projekcji filmów o tematyce edukacyjnej.
Arkadiusz Adamczyk dodaje, że centrum będzie niejako dopełnieniem całego modelu edukacyjnego na terenie Nowej Słupi biorąc pod uwagę istniejące już obiekty o charakterze edukacyjnym, czyli Muzeum Starożytnego Hutnictwa oraz Park Legend.
– Całościowo będzie to oferta edukacyjno-turystyczna na najwyższym poziomie nie tylko dla indywidualnych osób, ale także dla szkół czy nawet biur podróży – podkreśla.
Budynek będzie swoją bryłą niejako „wychodził” z łagodnego zbocza przy ul. Świętokrzyskiej w Nowej Słupi. Będzie miał zielony dach, który jednocześnie będzie tarasem widokowym. Boczne elewacje z naturalnego kamienia mają nawiązywać do warstw geologicznych skał.
Potencjalni inwestorzy mogą składać oferty do 26 lipca.
Całkowity koszt tej inwestycji ma wynieść ponad 71 mln zł, z czego blisko 50 mln zł to dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej przyznane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Otwarcie Centrum Edukacyjnego nastąpi prawdopodobnie w III kwartale 2028 roku.