Otwieramy nowy rozdział Funduszu Sprawiedliwości – mówiła dziś w Kielcach Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceministra sprawiedliwości. Zapowiedziała, że w 10 regionach Polski, w tym także w województwie świętokrzyskim, powstaną Centra Pomocy Dzieciom dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.
– Myślę, że Funduszu Sprawiedliwości nikomu przedstawiać nie musimy. Robimy wiele w Ministerstwie Sprawiedliwości, jeśli chodzi o jego rozliczenie – mówiła dziś wiceministra, wskazując że obecnie śledztwo w sprawie nieprawidłowości prowadzi Prokuratura Krajowa. Sprawą zajmuje się także m. in. Najwyższa Izba Kontroli.
– Poprzedni raport pokontrolny z 2021 roku był bardzo krytyczny. Mówił o mechanizmach korupcjogennych, o licznych nieprawidłowościach. Natomiast my również myślimy o przyszłości. Pieniądze w Funduszu Sprawiedliwości są, tak samo jak są osoby potrzebujące – podkreślała.
W ostatnich miesiącach trwały prace nad zmianami w Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra mówi, że obejmą one m. in. likwidację paragrafu 11 rozporządzenia o Funduszu Sprawiedliwości, który umożliwiał dysponowanie pieniędzmi poza ogłoszonym naborem.
– Jest to paragraf, który pozwalał zupełnie dowolnie ministrowi sprawiedliwości przyznawać środki jednostkom samorządowym – bez żadnego konkursu, naboru, uzasadnienia, jakiejkolwiek procedury odwoławczej. Z tego nie będziemy korzystać, ten paragraf usuwamy z rozporządzenia – informuje.
W resorcie powstanie nowy departament – Funduszy i Nieodpłatnej Pomocy Prawnej po to, by pieniądze trafiały na przejrzystych zasadach do najbardziej potrzebujących.
W wyniku zmian Ministerstwo Sprawiedliwości planuje utworzyć w Polsce 10 Centrów Pomocy Dzieciom, w których opiekę otrzymają dzieci pokrzywdzone przestępstwem – najczęściej ofiary przemocy i ich opiekunowie.
Maria Cywińska, dyrektorka Departamentu Funduszu Sprawiedliwości informuje, że każde z Centrów Pomocy Dzieciom będzie prowadzone przez 2 lata – od 1 stycznia 2025 do końca 2026 roku przez organizację społeczną – może być to fundacja lub stowarzyszenie.
– Na prowadzenie centrum każda z organizacji dostanie dotację w wysokości 3 mln złotych. Takie centrum będzie jednym „okienkiem” dla dziecka pokrzywdzonego przestępstwem. Oznacza to, że przez 10 godzin dziennie od poniedziałku do piątku będzie obecna osoba pierwszego kontaktu, która takie dziecko wraz z opiekunem niekrzywdzącym przyjmie i poprowadzi – przybliża.
W Centrum Pomocy Dzieciom pokrzywdzeni otrzymają kompleksową pomoc psychologa dziecięcego, psychoterapeuty, psychiatry, pediatry, prawnika.
Konkurs dla organizacji, które mogą prowadzić centra w Polsce, już został ogłoszony.