20 osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności z gminy Morawica, będzie korzystać z Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Brudzowie. Placówka została dziś (27 czerwca) otwarta, a mieszkańcy wprowadzą się w poniedziałek 1 lipca. Podopieczni będą objęci całodobową opieką zarówno medyczną, jak i rehabilitacyjną.
Jak podkreśla burmistrz Morawicy, Marian Buras, gmina od dłuższego czasu planowała zbudowanie takiego ośrodka.
– Centrum jest bardzo potrzebne, dlatego że wiele osób niepełnosprawnych z naszej gminy przebywa w różnych placówkach poza jej granicami. Zależało nam na tym, aby nasi mieszkańcy potrzebujący specjalistycznej opieki mogli z niej skorzystać na miejscu, bliżej swoich rodzin. Dostrzegając te potrzeby złożyliśmy aplikację do programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i otrzymaliśmy dofinansowanie. Warto podkreślić, że tzw. części wspólne budynku zostały wykonane w sposób, który pozwoli w przyszłości na jego rozbudowę – wyjaśnia.
Podopieczni centrum będą mogli korzystać z wielu zajęć i form aktywności – zaznacza Justyna Cesarz-Soja, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Morawicy, zarządcy obiektu.
– Zapewnimy między innymi udział w zajęciach z umiejętności społecznych, a także sportowych, rehabilitacyjnych oraz korzystania z multimediów. Będzie także możliwość skorzystania z pomocy osobistego opiekuna osoby niepełnosprawnej czy też opiekuna medycznego – wylicza.
W centrum swoje lokum będzie miała pani Celina Kumor, która już dziś przyjechała do placówki, aby ją zobaczyć. Jak dodaje, jest pod dużym wrażeniem.
– Jestem mieszkanką Brudzowa i nie spodziewałam się, że w miejscu, w którym kiedyś była szkoła podstawowa, do której uczęszczałam od 1949 roku powstanie tak nowoczesna placówka, z której będę mogła korzystać. Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Mam duże problemy z chodzeniem, ale także z rękami i dlatego chciałam mieć możliwość przebywania wśród ludzi i w centrum. I właśnie będę miała taką możliwość – wyjaśnia.
Każdy z podopiecznych będzie miał do dyspozycji w pełni wyposażony jednoosobowy pokój wraz z łazienką. Zapewnione zostanie pełne wyżywienie, dostęp do kuchni, pralni, sprzętu rehabilitacyjnego oraz pokoju dziennego wypoczynku.
Placówka powstała w ramach resortowego programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Centra opiekuńczo-mieszkalne” finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. Budowa centrum kosztowała blisko 7 mln zł, z czego ponad 2 mln zł stanowi dofinansowanie z środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
W całym kraju funkcjonuje 49 tego rodzaju placówek.