Wyspy, drewniane kładki, molo, plaże i czysta woda. Zalew w Sielpi, czyli „Świętokrzyska Ibiza”, przeszła niedawno gruntowną rewitalizację.
Oficjalnie sezon nad zalewem w Sielpi rozpoczyna się 1 lipca. Tego dnia na plaży pojawiają się ratownicy. Znacznie wcześniej jednak „Świętokrzyska Ibiza” jest celem wielu osób.
Złote Piaski
Po rewitalizacji zbiornika zalew został pogłębiony. Dzięki temu „odzyskano” niemal 27 hektarów zbiornika, który przez lata – z powodu nanoszenia przez rzekę osadów i zanieczyszczeń – stawał się coraz płytszy, a ponadto stopniowo zarastał roślinnością. Usunięto torf, który zalegał w części kąpieliska. Zamiast niego jest złocisty piasek.
Zakres prac w „Świętokrzyskiej Ibizie” jest imponujący, ale i kosztowny. Modernizacja zalewu pochłonęła około 30 mln zł. Kolejne rachunki – za budowę ulic Dorzecznej, Spółdzielczej i Jarzębinowej – opiewają na 2,5 mln zł. Miliony wydają także przedsiębiorcy. A wszystko po to, aby turyści w Sielpi mieli namiastkę bułgarskich Złotych Piasków, węgierskiego Balatonu, czy molo w Sopocie.
Zalew w Sielpi przeszedł w ostatnich latach poważną metamorfozę. Wybudowano między innymi drewniane kładki spacerowe na plaży, ścieżki dookoła zalewu i molo wznoszące się pięć metrów nad taflą wody. Akwen został oczyszczony i pogłębiony, co przekłada się na jakość wody.
Nowe molo
W poprzednich latach wokół zbiornika w Sielpi wybudowano drewniane kładki, które łączą się ze żwirowymi ścieżkami pieszo-rowerowymi. Przy odnowionym krzyżu z czasów powstania styczniowego stworzono natomiast punkt widokowy. Jednym z najciekawszych miejsc jest drewniane molo, osadzone na palach.
Wznoszący się nad wodą deptak ma prawie 100 metrów długości. Konstrukcja zaczyna się na ziemnej grobli. Na jej końcu molo powoli się wznosi, aby w najwyższym punkcie znaleźć się pięć metrów nad taflą wody. Molo prowadzi na wyspę. Trakt jest oświetlony podobnie jak wyspa, która z odbijającymi się w lustrze wody światłami będzie wyjątkowo klimatyczna. Ponadto molo umożliwia swobodny przepływ wody z rzeki do zalewu, dzięki czemu jakość wody w kąpielisku jest zdecydowanie lepsza.
Pomost na stalowych palach został pokryty deskami z drewna modrzewiowego. Pod konstrukcją uniesioną nad wodą możliwe jest pływanie łodziami, kajakami i rowerami wodnymi.
Drewniane przejście przez zalew
Turyści mogą korzystać z nowego przejścia przez zalew. Tuż przy wlocie rzeki Czarnej, na wschodzie zalewu, są dwa drewniane pomosty na stalowej konstrukcji, które opierają się na kolejnych wyspach. Przez wyspę przebiega malowniczy trakt pieszy. Przejście kładkami nad wodą i przez wyspy umożliwia nie tylko przekroczenie zalewu, ale też podążając na zachód żwirowymi ścieżkami turyści mogą okrążyć akwen. Na wschodzie zalewu z kładek lub wyspy można obserwować najbardziej dziką część zalewu, obszar Natura 2000 z kolorowymi ważkami, ptactwem i płazami.
Słoneczny patrol w „Świętokrzyskiej Ibizie”
Bezpieczeństwa na wodzie od 1 lipca pilnuje patrol wodny. Dzięki niemu wypoczywający mogą czuć się bezpiecznie niczym plażowicze w amerykańskim serialu „Słoneczny patrol”. Plaży strzegą ratownicy, a funkcjonariusze patrolują wody zalewu z pokładu motorówki. Policja posiada terenowy samochód, który pozwala na transport łodzi.
Camping
Na południu zalewu znajduje się pole campingowe z zapleczem sanitarnym, prysznicami i możliwością podłączenia do prądu. Miejsce znajdzie tam 30 camperów. Pole namiotowe jest ogrodzone i bezpieczne.
Dojazd i parkingi
Nowe atrakcje i ułatwienia nad piaszczystą plażą to jednak nie wszystko. Naprzeciwko zalewu, po drugiej stronie drogi wojewódzkiej nr 728, wybudowano nową ulicę – Jarzębinową. Jest ona ważnym traktem dla kierowców, ale także atrakcją trasa dla rolkarzy i rowerzystów.
Do użytku została oddana też ulica Dorzeczna, która umożliwia dotarcie samochodem do rzeki Czarnej oraz łatwiejszy dojazd do ośrodków wypoczynkowych i domków letniskowych. Powstały też nowe miejsca parkingowe.
To jednak nie koniec inwestycji, których rozmach – patrząc na ponad pół wieku funkcjonowania turystyki w Sielpi – robi wrażenie. 100 metrów od plaży powstało osiedle luksusowych domków letniskowych. Mają przeszklone sufity, elektryczne kominki i – oczywiście – tarasy z widokiem na zalew.
Ponadto można korzystać z pływających placów zabaw na wodzie, kina 9D. Można również pojeździć na koniach huculskich, popływać rowerami wodnymi i kajakami oraz zabawić się w wesołym miasteczku.
Zalew w Sielpi
Zalew w Sielpi powstał na początku lat 60-tych XX wieku. Uroczystego otwarcia dokonał 24 czerwca 1962 roku, osławiony walką z podziemiem antykomunistycznym, wiceminister spraw wewnętrznych Mieczysław Moczar. Pełniący funkcję rekreacyjną sztuczny zbiornik ma powierzchnię 57 hektarów. Obecnie Sielpia jest największym ośrodkiem wczasowym w regionie świętokrzyskim. W sezonie letnim dysponuje bazą noclegową dla ponad 5 tysięcy turystów. Do dyspozycji turystów jest ponad 50 sklepów, obiektów gastronomicznych i punktów handlowych.
O popularności Sielpi najlepiej świadczy fakt, że w weekendy przyjeżdża tu nawet 30 tysięcy osób. Wiele osób od lat spędza tu swój wakacyjny urlop. Są też turyści, którzy po latach wracają nad zalew.