Niewielki, ale pięknie położony zalew w Strawczynie to idealne miejsce na wypoczynek dla miłośników relaksu nad wodą.
Zbiornik ma około 10 hektarów powierzchni, a jego średnia głębokość to dwa metry. Powstał przez zagrodzenie tamą cieku wodnego o nazwie Olszówka.
Zbiornik ma charakter wypoczynkowo-rekreacyjny i jest bardzo dobrze zagospodarowany turystycznie: jest tu molo, zadaszone altany z ławkami i stołami, miejsca do grillowania i na ognisko, stanowiska dla wędkarzy oraz duży parking. Zalew jest położony w sąsiedztwie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się tuż obok lasu, co sprawia, że pobyt tu jest bardzo atrakcyjny.
Kąpielisko
Samo kąpielisko jest wyraźnie wydzielone, zostało ogrodzone kolorowymi znacznikami i bojami. Jest nieduże, ale bardzo istotne jest, że w sezonie dyżury pełni tam wykwalifikowana kadra ratownicza. Ratownicy strzegą bezpieczeństwa kąpiących się codziennie od 10 do 18. Rodzice mogą być spokojni o swoje dzieci, wyznaczona jest bowiem specjalna bezpieczna strefa do kąpieli dla najmłodszych.
Dzieci mogą się bawić nie tylko w wodzie, ale także skorzystać z placu zabaw, który znajduje się nad zalewem.
Drobnym minusem jest fakt, że strzeżona plaża jest niewielka. Część jest piaszczysta, część trawiasta i tam można komfortowo rozłożyć koc do biwakowania.
Z wędką nad zalew
Nad zalewem w Strawczynie wydzielono strefę dla wędkarzy. Przygotowano pomost z ośmioma stanowiskami, ale miłośnicy wędkowania mogą również łowić ryby w innych miejscach. Można złapać tam wiele gatunków, są tu między innymi amury, karpie, liny oraz płotki.
Gastronomia
Gastronomia to słaba strona tego miejsca. Nad zbiornikiem niestety nie kupimy nic do jedzenia. W niektóre weekendy nad zalew przyjeżdżają food trucki, ale wójt Strawczyna dodaje, że samorząd pracuje nad budową stałego punktu gastronomicznego. Na szczęście niedaleko, na terenie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego „Olimpic”, jest restauracja.
Dla aktywnych
Miłośnicy sportów wodnych także nie będą usatysfakcjonowani. Nie ma tu możliwości wynajęcia sprzętu pływającego, więc możemy zapomnieć o kajakach czy rowerkach wodnych.
Natomiast wokół strawczyńskiego zalewu biegnie ścieżka rowerowa. Trakt jest doskonały do jazdy na rowerze, rolkach czy na hulajnodze, a może być również używany przez spacerowiczów. Ścieżka nie jest długa – ma niespełna 2 kilometry, ale długość rekompensuje jakość, wiedzie wokół malowniczego zalewu. Ścieżka ponadto przebiega tuż obok tężni, gdzie można na chwilę przysiąść i wdychając nasycone jodem powietrze, odpocząć. Tężnia jest zadaszona, więc można tam ukryć się przed upałem.
Jednocześnie powstało tam całoroczne lodowisko, park linowy i plac zabaw. Nie brakuje też zewnętrznych szachów, siłowni, boiska do siatkówki i labiryntu. Wydzielono także miejsca dla ratowników i foodtrucków.
W pobliżu jest również toaleta – czysta i dobrze utrzymana oraz dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Świetnym pomysłem jest też zestaw naprawczy do rowerów, który również znajdziemy niedaleko.
Parking
Osoby zmotoryzowane, które do Strawczyna wybrały się na przykład z Kielc, mają do dyspozycji spory parking, na którym zmieści się około 100 samochodów. Można też zatrzymać się na terenie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego „Olimpic”, gdzie również jest dużo miejsc postojowych. Stamtąd do zalewu jest bardzo blisko.
W Strawczynie na dłużej
Osoby, które wybiorą Strawczyn jako cel swojego wakacyjnego urlopu, nie będą żałować. Gmina ma bogatą ofertę zwłaszcza dla osób lubiących aktywny wypoczynek.
Centrum Sportowo-Rekreacyjnego „Olimpic”, które znajduje się niedaleko zalewu słynie ze świetnej pływalni. Łukasz Woźniak, dyrektor placówki mówi, że oprócz 25-metrowego basenu są tam też między innymi brodzik dla dzieci, basen rekreacyjny z dziką rzeką, czyli silnym sztucznym prądem wody oraz dwie wanny do jacuzzi. Jest również zjeżdżalnia, bicze wodne o różnej mocy, w tym podwodny do masowania nóg. Na pływalni działają też sauny – sucha i parowa.
Obok budynku pływalni jest stadion piłkarski z sześciotorową bieżną. To nie koniec atrakcji, przy centrum działa skatepark, kort tenisowy, można też pograć w mini golfa.
Turystyka
Około 5 kilometrów od Strawczyna jest Oblęgorek, gdzie znajduje się Pałacyk Henryka Sienkiewicza, który pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa z okazji 25-lecia pracy literackiej. W byłej posiadłości polskiego noblisty znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Są tam jedne z najcenniejszych pamiątek po Sienkiewiczu: albumy, dokumenty i listy przesyłane jubilatowi w dowód uznania, podziwu i czci dla jego talentu. W pałacyku jest ekspozycja, która wiernie oddaje układ pokoi i ich wyposażenia z czasów zamieszkiwania w pałacu rodziny Sienkiewiczów. Pałacyk otacza park, w którym znajdują się pomniki przyrody, w postaci dębów, tulipanowców, klonów, modrzewi i innych.
Przed pałacykiem znajduje się piękna aleja lipowa, na której zaczyna się ścieżka edukacyjna. Biegnie ona lasami Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego aż do punktu widokowego na Górze Siniewskiej, gdzie znajduje się taras widokowy.
Warto pójść trochę dalej czerwonym szlakiem i dojść do Góry Perzowej, na której znajduje się Kapliczka Świętej Rozalii. Stworzono ją w szczelinie skalnej. Kapliczka prawdopodobnie powstała w XVII lub XVIII wieku, a święta Rozalia miała chronić mieszkańców okolicznych wsi od zarazy.
Noclegi
Baza noclegowa dla turystów w Strawczynie nie jest szczególnie bogata, ale wystarczająca. W gminie działa szkolne schronisko młodzieżowe, gdzie jest dostępnych 40 miejsc. Można też zatrzymać się w Hotelu Szafranowy Dwór.