„Świętokrzyska Madera”, czyli zalew w Cedzynie czeka na wypoczywających. Znaleźć tu można zarówno ciszę, jak i gwarną plażę. To znakomite miejsce do uprawiania sportów wodnych, spacerów i do plażowania.
Akwen powstał w 1973 roku poprzez spiętrzenie wody na rzece Lubrzance. Powierzchnia zbiornika wynosi około 55 ha. Jest ciekawy ze względu na ukształtowanie linii brzegowej, która jest dosyć zróżnicowana. Są także dwie zatoczki.
Od strony Cedzyny oraz Leszczyn są dwa strzeżone przez ratowników kąpieliska. Piotr Molasy, prezes Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego poinformował, że ratownicy są codzienne od godziny 10.00 do 18.00, a jeżeli jest potrzeba, bo plażowicze nadal są, pozostają nawet do 20.00. Dodatkowo nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa policja. Partol wodny jest codziennie do godziny 19.00.
Wójt Górna Przemysław Łysak, gminy, do której należy wschodnia część zalewu powiedział zadbano w tym roku o wygląd plaży. Piasek został uzupełniony, bo po ulewnych deszczach pojawiły się ubytki i należało nawieść kilkaset ton.
Nad zalewem ustawione są ławeczki, kosze na śmieci i oświetlenie. Są również wydzielone miejsca na zorganizowanie ogniska, toalety, przebieralnie, 2 boiska do siatkówki plażowej i siłownia zewnętrzna. Wzdłuż linii brzegowej prowadzi ścieżka edukacyjna, pieszo-rowerowa. Dzięki umieszczonym tablicom spacerowicze mogą poznać historię zalewu oraz ciekawostki na temat rzeki Lubrzanki. Wzdłuż głównej promenady znajdują się placówki gastronomiczne oferujące przekąski i napoje, punkty usługowe i handlowe, gdzie można zrobić zakupy. Są tu wypożyczalnie sprzętu sportowego, codziennie można wypożyczyć rowery wodne, kajaki, deski, motorówkę, czy skuter wodny. Przy zbiorniku od strony gminy Górno znajduje się sześć bezpłatnych parkingów.
Do dyspozycji gości jest 6 bezpłatnych parkingów. Jak informuje Przemysław Łysak w letnie weekendy liczba miejsc parkingowych nie wystarcza dla wszystkich wypoczywających.
Zupełnie inaczej jest od strony zachodniej zalewu.
– Tam można znaleźć: spokój, ciszę i kontakt z naturą – mówi wójt Masłowa, Tomasz Lato. – Stworzono tam enklawę wypoczynkową ze ścieżkami rowerowymi i pieszymi. Specjalny nacisk położono również na edukacyjne wyeksponowanie cennych walorów przyrodniczych terenu. Obok tradycyjnych tablic edukacyjnych z informacjami o występującymi na tym terenie roślinami i zwierzętami, ustawiono również ławy służące do obserwacji przyrody na żywo. Można podziwiać bioróżnorodność roślinną i zwierzęcą, m.in. różne ptaki, zające, a nawet sarny.
Przygotowano także miejsce dla dzieci wyposażone w urządzenia edukacyjne, min. głuchy telefon, krzywe zwierciadła, peryskop czy skrzynię wiatrów. Jest to miejsce dla aktywnych, ale można tam też przysiąść i odpocząć, jest tam bowiem również możliwość rozpalenia grilla. Kolejną czekającą na turystów atrakcją są 4 pływające pomosty dające możliwość obserwacji przyrody oraz uprawiania wędkarstwa.
Jak informuje Tomasz Lato jest także wiele atrakcji dla dzieci. Na placu zabaw jest wiele elementów edukacyjnych. Jest lustrzane odbicie labiryntu, gdzie dzieci mogą w odpowiednią stronę kierować swoje ruchy rąk. Ciekawa forma zabawy dla najmłodszych to także głuchy telefon. Dzieci rozmawiając ze sobą przez odpowiedni splot rur mogą zaobserwować, z jakim opóźnieniem usłyszą dźwięk.
Inne atrakcje w strefie ciszy, czyli od strony Woli Kopcowej, to persykop, szumiące rury, kółko i krzyżyk, gra Chińczyk, skrzynia wiatrów, czy panel sensoryczny. Znajdują się tam też zadaszone altany z wydzielonymi miejscami do grillowania. Cały teren jest oświetlony i objęty monitoringiem.
W pobliżu akwenu znajdują się także hotele i pensjonaty, w których jest około tysiąca miejsc.
Ale Cedzyna cały czas się zmienia – wpobliżu bazy Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego budowane są chodniki, parkingi, powstaje nowa droga dojazdowa, doprowadzona zostanie tam również woda. W planach inwestycyjnych na przyszły sezon jest: tężnia, plac zabaw, boisko wielofunkcyjne, kort tenisowy, scena plenerowa oraz strefa integracyjna z altanami biesiadnymi i grillem, a także przystań dla kajaków i łodzi.