10 ibisów szkarłatnych, to od niedawna nowi mieszkańcy w ogrodzie zoologicznym w Lisowie. W naturze zamieszkują północną i wschodnią Amerykę Południową. Choć większość czasu spędzają na brodzeniu w wodzie i spacerowaniu są bardzo wytrzymałymi lotnikami.
Ibis lubi pokonywać dalekie dystanse przemieszczając się w stadach ułożonych w klucz V. Mimo, iż są to niewielkie ptaki potrafią rozwinąć prędkość około 40 km/h.
Jak zaznacza Paweł Zawadzki, właściciel placówki, ibisy, które przybyły do Lisowa są młode, dlatego nie osiągnęły jeszcze właściwej barwy upierzenia.
– Kolor ibisów jak sama nazwa wskazuje powinien być czerwony, szkarłatny. Nasze ptaki są czarno-brązowe, ale z czasem ich pierwsze pióra wypadną i zostaną zastąpione tymi o intensywnym kolorze. Myślę, że nastąpi to już w przyszłym roku. Jeśli chodzi o odżywianie, nie jesteśmy w stanie całkowicie zapewnić im pożywienia, jakie mają w naturze. Karmione są specjalnie przygotowanym dla nich granulatem umieszczanym w wodzie, który zawiera wszelkie niezbędne składniki – wyjaśnia.
Przy okazji rozpoczętych wakacji, a co za tym idzie większej liczbie odwiedzających ZOO, Paweł Zawadzki zwraca uwagę na problem, z którym borykają się placówki na całym świecie. Chodzi o dokarmianie zwierząt.
– Mimo tabliczek, które znajdują się właściwie przy każdym wybiegu i wolierze, niestety nie brakuje takich, którzy ignorują te informacje i dokarmiają zwierzęta. Niestety są to bardzo często chipsy, czy słone paluszki. Zdarza się, że zwierzę, które nie jada owoców jest nimi karmione. Wskutek takiego działania dochodzi do przypadków, gdy zwierzęta umierają w męczarniach. Apeluję, nie dokarmiajmy zwierząt w ogrodach zoologicznych – podkreśla.
Jak dodaje właściciel palcówki w Lisowie, wszystkie zwierzęta mają zbilansowaną dietę odpowiednią dla danego gatunku, która jest układana przez specjalistów w zakresie żywienia.
W ostatnim czasie wskutek dokarmiania otrute zostały wiewiórki trójbarwne. Na szczęście w tym przypadku udało się im pomóc i mogą cieszyć odwiedzających zwinnością i sprytem podczas wspólnych gonitw.
W ogrodzie zoologicznym w Lisowie można zobaczyć ponad 120 gatunków zwierząt pochodzących z sześciu kontynentów. W placówce organizowane są cyklicznie pokazowe karmienia niektórych zwierząt. Szczegóły można znaleźć na profilu ZOO na Facebooku.