Rozpoczęły się wakacje. W ich trakcie część młodych ludzi decyduje się na dorobienie do kieszonkowego. Zgodnie z obowiązującym prawem pracodawca ma możliwość legalnego zatrudniania młodzieży od 13 roku życia pod określonymi warunkami, które mają na celu ochronę ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju.
Beata Cedro-Łosak radca prawny wyjaśnia, że zatrudnione osoby poniżej 13 roku życia mogą wykonywać jedynie prace lekkie, czyli takie, które młodociany pracownik może wykonywać bez zagrożenia dla swojego zdrowia, bezpieczeństwa i rozwoju. Jak dodaje, zupełnie inne możliwości otwierają się przed pracodawcą w przypadku osoby, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat.
– Taka osoba może być zatrudniona na umowę w celu przygotowania zawodowego, którego celem jest zdobywanie nowych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych przez praktyczne wykonywanie zadań na stanowisku pracy. Natomiast po ukończeniu 16 lat można już zatrudnić na umowę o pracę pod warunkiem, że młodociany będzie wykonywał jedynie prace lekkie. Dodatkowo musi przedstawić zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju może być przez niego wykonywana – podkreśla.
– Specjalne regulacje dotyczą także godzin pracy i tu ważną kwestią jest podział pracowników na tych poniżej i powyżej 16 lat – dodaje Beata Cedro-Łosak.
– Pracownik poniżej 16 roku życia nie może pracować więcej niż 6 godzin na dobę. Natomiast w przypadku osoby, która ukończyła 16 lat jest to 8 godzin. Przerwa dla pracowników w obu przedziałach wiekowych nie powinna trwać krócej niż 14 godzin, a w każdym tygodniu pracy jest niezbędne zachowanie 48 godzinnego odpoczynku przy czym obowiązkowo musi on zawierać niedzielę – tłumaczy.
Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia młodocianemu tak samo, jak w przypadku każdej zatrudnianej osoby, przeszkolenia i wyjaśnienia na czym będzie polegać jego praca, poinformowania jakie ewentualne zagrożenia są związane z jej wykonywaniem, a także kto jest jego bezpośrednim przełożonym.
Ograniczenia prawne w zatrudnieniu osób poniżej 16. roku życia z perspektywy pracodawców niosą za sobą więcej formalności oraz dodatkowe koszty związane z koniecznością uzyskania odpowiednich zezwoleń. Pracodawcy mają także obawy dotyczące potencjalnych trudności wynikających z nieprawidłowego spełnienia wszystkich wymogów, co może prowadzić w konsekwencji do kar finansowych. Stąd często przedsiębiorstwa, jeśli decydują się na współpracę z młodymi osobami, to wówczas najczęściej dopiero wtedy, gdy ukończą 16 lat.