W każdym kraju obowiązują nieco inne przepisy. Różne są także sposoby dokonywania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg, limity prędkości czy też wysokość mandatów. Udając się samochodem w zagraniczną podróż warto więc zapoznać się z zasadami panującymi w kraju, po którym planujemy podróżować.
Specjalny informator dla kierowców, z którego można się dowiedzieć, jakie przepisy drogowe obowiązują w wybranych krajach Europy przygotowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Warto się z nim zapoznać, ponieważ zaskoczyć mogą nas nie tylko opłaty za przejazd autostradami, ale także przepisy dotyczące na przykład używania wideorejestratora w samochodzie.
– Ważną kwestią jest także obowiązkowe wyposażenie auta, które może się różnić w zależności od kraju. Zgodnie z konwencją wiedeńską o ruchu drogowym, w pojeździe powinno się znajdować wyposażenie wymagane w kraju zarejestrowania pojazdu – mówi Kamil Nowakowski, naczelnik Wydziału Dróg i Sieci Drogowej kieleckiego oddziału GDDKiA. – Oznacza to, że wyjeżdżając za granicę do państw – stron konwencji, możemy poprzestać na wyposażeniu wynikającym z prawa polskiego. Służby za granicą mogą jednak podchodzić to tego zagadnienia inaczej. Zachęcamy zatem do znalezienia przed wyjazdem listy wyposażenia, które powinniśmy posiadać ze sobą w krajach, przez które będziemy jechać. Tym bardziej, że może się ono przydać – dodaje.
Z najważniejszymi przepisami drogowymi obowiązujących w ponad 20 krajach Europy można zapoznać się na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Publikujemy je również w galerii poniżej.
PRZEPISY DROGOWE W WYBRANYCH KRAJACH 2024 [PDF]