HARMONOGRAM KONCERTÓW
– 15 lipca o godzinie 18:00 w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, w ramach cyklu „Konteksty Pianistyki” odbędzie się recital mistrzowski wybitnego polskiego pianisty Piotra Sałajczyka. W programie znajdą się utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Juliusza Zarębskiego, Karola Szymanowskiego, Johannesa Brahmsa i George’a Gershwina.
Piotr Sałajczyk jest zdobywcą wielu prestiżowych wyróżnień, m.in. nagrody fonograficznej Fryderyk oraz nagrody Orfeusz, przyznanej „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”. Artysta został nominowany do Paszportów Polityki „za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru”, a w kręgu jego zainteresowań pozostaje zarówno muzyka najnowsza jak i nieznana muzyka polskiego romantyzmu. Zarejestrował komplet dzieł fortepianowych Juliusza Zarębskiego i Władysława Żeleńskiego. Ma na swoim koncie liczne wykonania muzyki współczesnej. Współpracuje m.in. z Apollon Musagete Quartet, Royal String Quartet, Hashtag Ensemble, Piotrem Pławnerem, Joanną Freszel, Agatą Zubel i Kwartetem Śląskim. Jest współtwórcą formacji kameralnej Wajnberg Trio. Na początku 2022 roku ukazała się również jego płyta z sonatami fortepianowymi Mieczysława Wajnberga wydana przez Polskie Radio. W centrum swoich zainteresowań stawia osobę i twórczość Karola Szymanowskiego. W 2022 roku objął funkcję prezesa zarządu Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Zakopanem. Pianista prowadzi bogate życie koncertowe (występy z Filharmonią Narodową, NOSPR, Sinfonią Varsovia, Sinfonią Iuventus, AUKSO, Sinfoniettą Cracovia, festiwale w kraju i za granicą: Warszawska Jesień, Beijing Modern Music Festival, Musica Polonica Nova, Budapesztańska Wiosna, Sommets Musicaux de Gstaad, Musique et Neige, Kwartet Śląski i jego goście, Festiwal Prawykonań NOSPR, Usedomer Musikfestival, Lubomirski Festival, Cartagena Music Festival). W 2022 roku został artystą – rezydentem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W jego bogatej dyskografii można odnaleźć płyty nagrane dla wytwórni DUX, CD Accord, Haenssler, CPO, Chandos i Naxos, które wielokrotnie zdobywały wyróżnienia w kraju i za granicą. W bieżącym sezonie artysta odwiedził m.in. Wigmore Hall w Londynie, Teatr Wielki – Operę Narodową, zainaugurował także sezon 2023/24 Narodowego Forum Muzyki.
Piotr Sałajczyk prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, której jest absolwentem w klasie prof. Józefa Stompla. Studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Pavla Gililova. W tym roku podczas II Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Pianistycznych zorganizowanych przez kieleckie Stowarzyszenie Przestrzenie Kultury poprowadzi zajęcia z młodymi pianistami. Lekcje mistrzowskie odbędą się w ZPSM w Kielcach, w dniach 15-20 lipca.
– 17 lipca o godzinie 18:00 w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, w ramach cyklu „Konteksty Pianistyki” odbędzie się drugi recital mistrzowski pt. PIANO & VOICE. Wystąpią wielokrotnie uhonorowani polscy artyści: Joanna Freszel (sopran) i Bartłomiej Kominek (fortepian). W programie znajdą się utwory: Antonína Dvořáka, Piotra Perkowskiego, Sergiusza Rachmaninowa, Ludomira Różyckiego i Grażyny Bacewicz.
Joanna Freszel to wybitna polska sopranistka, trzykrotna stypendystka Ministra Kultury, programu Pro Polonia, stypendium Młoda Polska. Zdobywczyni Paszportu Polityki (2017) i Koryfeusza w kategorii Wydarzenie Roku za udział w Drachu Aleksandra Nowaka (2020). W roku 2021 otrzymała Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa za dokonanie nagrania opery ahat ili –siostra bogów A. Nowaka do słów Olgi Tokarczuk. Nagrodzona m.in. na: Konkursie im. H. Halskiej, Konkursie im. K. Szymanowskiego, Konkursie im. Reszków. Brała udział w licznych festiwalach: Warszawska Jesień, Aix-en Provence, Contrechaps, Sacrum Profanum. Współpracuje z Estońską Operą Narodową, Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu. Kreowała wiele operowych ról. Była zapraszana do współpracy przez orkiestry i Filharmonie zarówno polskie, jak i zagraniczne. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, choć z powodzeniem sięga do dzieł wszystkich epok. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie.
Bartłomiej Kominek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie Janusza Olejniczaka. Od 2020 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki w swojej Alma Mater. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach pianistycznych oraz festiwalach w kraju i za granicą, między innymi w Kil (Szwecja), Glasgow i w Londynie, a także na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i Festiwalu Talentów w Tarnowie. Występuje na estradach Polski, w niemal całej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Japonii, zbierając znakomite recenzje. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Artysta od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową występując z orkiestrami wśród których można wymienić Sinfonię Varsovię, Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej, Sinfonię Baltica, Capellę Cracoviensis, Polską Orkiestrą Radiową. Od 2014 roku wraz z pianistką Anną Boczar tworzy duet fortepianowy „Chopin Piano Duo”. Jest autorem opracowania wszystkich utworów orkiestrowych Fryderyka Chopina w wersji na fortepian z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Od 2016 roku Bartłomiej Kominek pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych „Duettissimo” w Krakowie. W tym roku podczas II Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Pianistycznych zorganizowanych przez kieleckie Stowarzyszenie Przestrzenie Kultury poprowadzi zajęcia z młodymi pianistami. Lekcje mistrzowskie odbędą się w ZPSM w Kielcach, w dniach 15-20 lipca.
W roku 2021 Joanna Freszel i Bartłomiej Kominek wydali wspólną płytę „Akwarele”, będącą pierwszą fonograficzną rejestracją wszystkich pieśni Grażyny Bacewicz.
– 18 lipca o godzinie 16:30 w Sali Portretowej Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach, odbędzie się koncert „Estrada Młodych Pianistów” zorganizowany przez Stowarzyszenie Przestrzenie Kultury. Podczas występów zaprezentuje się utalentowana młodzież z regionu świętokrzyskiego, a także uczniowie szkół muzycznych i uczelni artystycznych z różnych miast Polski i zagranicy, biorący udział w odbywających się w Kielcach II Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Pianistycznych. W programie utwory kompozytorów polskich i zagranicznych.
– 20 lipca o godzinie 17:00 w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, odbędzie się Koncert Finałowy wieńczący II Międzynarodowe Mistrzowskie Kursy Pianistyczne, podczas którego wystąpią najbardziej utalentowani uczestnicy – uczniowie szkół muzycznych i uczelni artystycznych z wielu miast Polski i zagranicy. W programie zróżnicowany repertuar polskiej i światowej literatury fortepianowej.