Parlament Europejski w Strasburgu we wtorek (16 lipca) wybrał Robertę Metsolę na przewodniczącą. Maltanka obejmie tę funkcję na następne dwa i pół roku. Będzie to jej druga kadencja na tym stanowisku.
Metsola należy do Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Przed wtorkowym głosowaniem powiedziała, że Europa była dla niej zawsze czymś, o co warto walczyć. „Moja pasja dla tego projektu nie osłabła. Chcę go ulepszać. (…) Będę niestrudzenie pracować nad tym, aby zbliżać do siebie ludzi” – podkreśliła. Jak dodała, wyzwania, przed którymi stoi UE, będą wymagały silnego przywództwa.
„Aby odnowić nasze zaangażowanie na rzecz Europy, musimy – jak powiedział wielki europejski święty z Krakowa Karol Wojtyła – +nie lękać się+. Nie lękać się stawiać czoła autokratom. Nie lękać się dotrzymywać obietnic. Nie lękać się stawać w obronie Europy. Nie lękać się budować Unii, która działa dla nas wszystkich” – powiedziała po wyborze na szefową PE.
Jest najmłodszą przewodniczącą w historii europarlamentu i pochodzi z kraju liczącego nieco ponad pół miliona mieszkańców.
Wcześniej to stanowisko przypadało większym krajom, w tym Włochom, Niemcom, Hiszpanii, a także Polsce (w 2009 r. przewodniczącym został Jerzy Buzek).
Przewodniczący jest wybierany na odnawialny okres dwóch i pół roku, tj. na połowę kadencji PE. Reprezentuje tę instytucję poza UE oraz wobec pozostałych unijnych instytucji.
Ponadto nadzoruje funkcjonowanie europarlamentu i jego organów, przewodniczy posiedzeniom plenarnym oraz czuwa nad przestrzeganiem Regulaminu PE. Podczas otwarcia każdego posiedzenia Rady Europejskiej przedstawia stanowisko i kwestie zajmujące uwagę PE związane z punktami porządku obrad i innymi tematami.
Po przyjęciu unijnego budżetu przez PE przewodniczący podpisuje budżet, umożliwiając jego wykonanie. Przewodniczący PE i przewodniczący Rady podpisują wszystkie akty legislacyjne przyjęte w ramach zwykłej procedury ustawodawczej.