Nagrody dla najlepszych artystów, przedsiębiorców, społeczników i sportowców z powiatu koneckiego wręczono podczas dorocznych Kuźnic Koneckich. Świętowano też urodziny Zabytkowego Zakładu Hutniczego, który ma 240 lat.
Nagroda „Marka Konecka”trafiła m.in. do Marka i Wiesława Rożejów. Marek Rożej to trener słynnej już mistrzyni lekkoatletyki Natalii Kaczmarek, która wystartuje na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
„Diament Marki Koneckiej” powędrował do Wojciecha Paska, społecznika i krajoznawcy.
Z kolei nagroda „Alchemik Konecki” trafiła do Antoniego Czabatora, jedynego w powiecie koneckim producenta szparagów. Przyznał, że to dla niego pozytywne zaskoczenie.
– Zacząłem uprawiać zielone szparagi jako jedyny w regionie i zdobyłem taką popularność, że przeszło to wszelkie moje oczekiwania. Nagroda to duże wyróżnienie dla mnie, źródło satysfakcji ale i reklama – dodał.
Starosta konecki Grzegorz Piec mówi, że 25. Kuźnice Koneckie odbyły się w Maleńcu, ponieważ fabryka żelaza świętuje swój jubileusz.
– W tym roku świętuje 240. urodziny. Formuła imprezy jest niezmienna: przyznajemy nasze nagrody, można oglądać występy lokalnych zespołów, a gwiazdą wieczoru jest grupa Prefect – opowiada.
Dr Maciej Chłopek, dyrektor muzeum przypomina, że zakład powstał w 1784 roku. W momencie budowy, fabryka była największym zakładem przemysłowym na ziemiach polskich.
– Promujemy się jako jedna z niewielu atrakcji w Polsce, szczycąca się najstarszym, wciąż działającym zakładem z największym kołem wodnym w kraju – podkreśla.
W Maleńcu zwiedzający mogą kuć kosy i robić proch armatni. Ponadto, odtworzono podpiwek fabrykancki z XIX wieku, którym raczą się turyści w sezonie. Właśnie te działania sprawiły, że Muzeum w Maleńcu promuje się międzynarodowo. Jak informowało Radio Kielce, placówka została zakwalifikowana do projektu, którego liderem jest Politechnika w Turynie. Zaangażowane w tę inicjatywę są też Węgry, Hiszpania, Francja i Finlandia.
W 2019 roku Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu oraz Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” zostały wyróżnione w konkursie Narodowego Centrum Kultury pn. „Odkryj Swój Skarb” na najlepsze inicjatywy promujące lokalne dziedzictwo kulturowe. W 2021 roku, jako jedyny obiekt z województwa świętokrzyskiego, dawna fabryka żelaza w Maleńcu została wyróżniona w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”, promującego właściwą realizację prac konserwatorskich przy obiektach zabytkowych. Od 2022 roku Zakład w Maleńcu jest członkiem Polskiego Komitetu Ochrony Dziedzictw Przemysłowego (TICCIH), skupiającego najbardziej wartościowe i najważniejsze zabytkowe obiekty poprzemysłowe w Polsce