W Białym Ługu, w gminie Słupia Konecka, uroczyście uczczono 80. rocznicę bitwy stoczonej z Niemcami przez żołnierzy polskiego podziemia. W 1944 roku oddział dowodzony przez Cichociemnego, porucznika Adolfa Pilcha, ps. Góra, zwyciężył w potyczce z niemiecką jednostką.
W sobotę (29 lipca) 27. Pułk Ułanów im. Króla Stefana Batorego przypomniał walki, jakie toczyły się na tych terenach i upamiętnił bohaterów. Spotkanie rozpoczęło się od mszy świętej w intencji żołnierzy pułku oraz poległych w czasie bitwy w Białym Ługu.
Następnie widzowie mogli obejrzeć rekonstrukcję historyczną walk z udziałem kawalerii i wojska oraz wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych.
– Bardzo duże wrażenie zrobiły na mnie wybuchy pirotechniczne, strzały i te kłęby dymu – mówił pan Jan.
– Lubię patrzeć na konie służące w kawalerii. Jestem tu już trzeci raz, moja rodzina kultywuje bohaterów i przykłada dużą wagę do historii – podkreślała kilkunastoletnia Zosia.
Obecny na uroczystości wójt Słupi Koneckiej Robert Wielgopolan zwrócił uwagę, że podczas uroczystości w Białym Ługu upamiętniani są żołnierze, którzy polegli podczas bitew II wojny światowej w regionie.
– W Białym Ługu wspominamy bitwę, która miała miejsce w 1944 roku. Jednak od siedmiu lat 9. Brygada Kawalerii Pancernej z Braniewa obchodzi tu swoje święto, ponieważ kontynuuje tradycje 27. pułku ułanów.
Przypomnijmy, 27 października 1944 roku w miejscowości Biały Ług miała miejsce zwycięska bitwa z Niemcami. Starł się z nimi Samodzielny Oddział Partyzancki utworzony z sił Armii Krajowej, wycofującej się spod Warszawy po stłumieniu powstania. 850 polskich żołnierzy pokonało oddział składający się z 900 Niemców. W bitwie zginęło 140 żołnierzy Wehrmachtu i 8 żołnierzy Armii Krajowej.
Obchody organizuje Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”.