Ponad 51 proc. Polaków rozważa zmianę branży lub specjalizacji zawodowej, a 4 na 10 deklaruje otwartość na wyjazd do pracy za granicą – wynika z opublikowanych w czwartek danych Pracuj.pl.
Jej zdaniem taka zmiana może wynikać z wielu czynników.
– Część badanych deklaruje, że nie chcą zmieniać pracy, ponieważ są zainteresowani dalszym rozwojem w swojej branży lub zawodzie – takie deklaracje składa 21 proc. respondentów badania Pracuj.pl. Są również oczywiście pobudki ekonomiczne, dla których pracy poszukuje połowa badanych – przekazała Alina Michałek.
Zwróciła również uwagę na rozwój nowych technologii i automatyzacja procesów pracy, który sprawia, że niektóre zawody stają się mniej perspektywiczne, podczas gdy inne zyskują na znaczeniu. „Pracownicy, chcąc zapewnić sobie stabilność zawodową i rozwój, decydują się na przekwalifikowanie i zdobywanie nowych kompetencji, które są bardziej pożądane na rynku” – dodała.
Jak przekazano, 1/3 respondentów miała w swojej karierze zawodowej szansę pracować w innych krajach. W ocenie autorów badania fakt, że wielu Polaków ma już doświadczenie w pracy za granicą wpływa na ich większą otwartość na takie możliwości w przyszłości. Blisko 39 proc. badanych deklaruje gotowość do wyjazdu za granicę w celu podjęcia pracy. Wśród przedstawicieli pokolenia Z ten odsetek otwartych na wyjazdy do pracy w innych krajach wzrasta do 51 proc.
– Mówiąc o wyjazdach do pracy za granicą, warto zwrócić uwagę na to, jak to zjawisko ewoluowało przez lata. W przeszłości Polacy często wyjeżdżali za granicę jako pracownicy niewykwalifikowani, podejmując się często prac fizycznych. Dziś sytuacja wygląda już nieco inaczej. Współcześni polscy emigranci to w dużej mierze wykwalifikowani specjaliści, którzy są cenieni na międzynarodowych rynkach pracy – podkreśliła ekspertka ds. rekrutacji w Pracuj.pl Kalina Walento-Furmańska.
Z badania wynika, że 69 proc. badanych szuka nowej pracy za pomocą portali z ofertami pracy, a 45 proc. stawia na aplikacje mobilne. Strony internetowe pracodawców stanowią źródło informacji dla 42 proc. respondentów. Media społecznościowe są wykorzystywane przez 34 proc. badanych, a 28 proc. respondentów przekazuje swoje CV znajomym, licząc na polecenie. 25 proc. badanych deklaruje, że biorą udział w rekrutacjach wewnętrznych.
Usługi agencji pracy są popularne wśród 24 proc. respondentów, którzy szukają profesjonalnego wsparcia w znalezieniu nowego zatrudnienia. 18 proc. badanych korzysta z programów poleceń pracowniczych, licząc na rekomendacje od znajomych.
Polacy najczęściej szukają pracy w domu – tak wskazuje 79 proc., a 37 proc. osób robi to w miejscu pracy. Niemal 4 na 10 Polaków wskazuje, że zdarzyło im się przeglądać oferty pracy w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych u obecnego pracodawcy.
Komunikacja miejska również odgrywa znaczącą rolę – 31 proc. respondentów szuka pracy w metrze, autobusie czy tramwaju. Podróże autem na miejscu pasażera są okazją do przeglądania ofert dla 21 proc. badanych.
„Istotny okazuje się tu także czas wolny – co piąty Polak na szukanie pracy wykorzystuje czas podczas wakacji lub wyjazdów na urlop, a 15 proc. respondentów robi to na spotkaniach towarzyskich” – podano w raporcie.
Badanie „Polacy a zmiany w karierze” zostało przeprowadzone w marcu br. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonano metodą CAWI na próbie 2059 Polaków w wieku 18–65. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.