Nastolatki spędzają w sieci około pięciu godzin dziennie. W dni wolne od zajęć szkolnych czas ten wydłuża się średnio do sześciu i pół godziny. Dlatego – zdaniem ekspertów – tak ważne jest, aby na jak najwcześniejszym etapie życia przygotować dziecko do korzystania z Internetu.
Prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa Magdalena Bigaj powiedziała w Polskim Radiu 24, że najlepiej dać dziecku dobry przykład swoją postawą.
– Dzieci uczą się przez naśladowanie. Już w pierwszych miesiącach życia obserwują to, jak żyją jego najbliżsi. Gdy widzą rodzica, który przez cały dzień ma telefon w ręku, to uznają to za pewną normę. Bardzo często ten telefon oddziela opiekunów od ich pociec – dodała Magdalena Bigaj.
Ekspertka radzi również, aby odłożyć jak najdalej moment wprowadzenia dziecka w cyfrowy świat.
– Chodzi o to, żeby dziecko nauczyło się w pierwszych latach życia radzić sobie z nudą, wymyślać sobie zabawy – zaznaczyła prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa.
Według Światowej Organizacja Zdrowia dziecko nie powinno mieć żadnego kontaktu z ekranem do drugiego roku życia. Dzieci w wieku przedszkolnym powinny ograniczyć korzystanie z ekranów do maksymalnie godziny dziennie.