Zamykane altany śmietnikowe wyposażone w nowoczesne elektrozamki, takie rozwiązanie wprowadziła Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa.
Jak wyjaśnia Anna Pyk prezes zarządu spółdzielni, ma to zapobiec notorycznemu podrzucaniu odpadów komunalnych do altan śmietnikowych przez osoby postronne oraz zwiększenia przez to opłat z powodu braku segregacji śmieci.
– Jest to duży problem, który ciężko jest rozwiązać. Staramy się, aby ograniczyć możliwość podrzucania śmieci do osiedlowych altan i co za tym idzie nie obciążania naszych mieszkańców dodatkowymi kosztami. Mamy od nich wiele sygnałów, że cały czas w różnych częściach osiedla dochodzi do sytuacji kiedy obce osoby przywożą i zostawiają śmieci i są to nawet odpady wielkogabarytowe – tłumaczy.
Anna Pyk przypomina że w przeszłości spółdzielnia wielokrotnie podejmowała próby uporania się z procederem podrzucania śmieci jednak nie przyniosły one oczekiwanego efektu. Ma nadzieję, że nowoczesne systemy spowodują że problem podrzucanych odpadów zostanie rozwiązany.
Mieszkańcy osiedla KSM mają podzielone zdania na ten temat.
– Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł ponieważ osoby z innych części miasta przywożą do nas swoje śmieci i my ponosimy koszty tego procederu. Mam nadzieję że zamykane altany rozwiążą problem – mówi.
Inny mieszkaniec KSM zwrócił jednak uwagę że w przeszłości altany były zamykane na kłódki.
– To działanie przyniosło efekt tylko na początku, później wiele osób wieszało kłódki nie zamykając altany – wyjaśnia.
Eksploatacja altan z elektrozamkami nie będzie generować dodatkowych kosztów ponieważ będą one wyposażone w panele fotowoltaiczne. Właściciel każdego lokalu otrzyma bezpłatnie elektroniczny klucz umożliwiający wejście do altany.
Dwie altany śmietnikowe na terenie osiedla KSM zostały już wyposażone w elektrozamki i panele fotowoltaiczne a w kolejnych 11 instalacje zostanie zamontowanych do końca tego roku. Modernizacja następnych altan i dobudowanie do nich części przeznaczonej na odpady wielkogabarytowe planowana jest na 2025 rok. Koszt całego przedsięwzięcia zostanie pokryty z funduszu remontowego spółdzielni.