55 elewów złożyło w sobotę (10 sierpnia) przysięgę wojskową w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Uroczystość była zwieńczeniem szkolenia dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej.
Podczas sobotniej uroczystości słowa przysięgi wojskowej wypowiedział m.in. pochodzący z Kielc Alan Futer który przyznaje, że podjął decyzję o wstąpieniu do wojska głównie z uwagi na rodzinne tradycje. Zaznacza przy tym, że to dopiero początek, ponieważ planuje ukończyć studia na uczelni wojskowej.
– Mój tata jest żołnierzem zawodowym w stopniu plutonowego. To przełożyło się na to, że poszedłem do szkoły mundurowej i dzięki temu znalazłem się w tym miejscu. Jak najbardziej wiążę swoją przyszłość z wojskiem. Planuję rozpocząć studia oficerskie na Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Mam nadzieję, że się uda – mówi.
– Najbardziej w trakcie szkolenia podobała mi się determinacja osób, które tu spotkałem. Nawet jeśli ktoś był nieco gorzej przygotowany fizycznie to dał radę. Nie bez znaczenie było dla mnie również to, w jaki sposób zwracali się do nas przełożeni i to, że nas wspierali – dodaje.
Przysięgę wojskową złożyła także Julia Nowakowska. Kielczanka nie kryje, że wstąpienie w szeregi Wojska Polskiego było jej marzeniem.
– Od najmłodszych lat chciałam być żołnierzem. Dlatego poszłam do szkoły mundurowej, w której narodził się pomysł by ukończyć szkolenie w tej jednostce. Tutaj też podjęłam decyzję, że pójdę na studia wojskowe, po których chciałabym zostać żołnierzem zawodowym – tłumaczy.
– Samo szkolenie oceniam pozytywnie. Zwłaszcza podejście przełożonych oraz to, że wszystko przebiegło bardzo profesjonalnie – stwierdza.
Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, ppłk. Krzysztof Orzech przypomniał, że dzień ślubowania jest świętem dla całej jednostki oraz elewów rozpoczynających nowy etap w życiu. Wskazał, że dzisiejsza przysięga jest już szóstą w tym roku. Bramy jednostki są otwarte dla wszystkich zainteresowanych służbą w wojsku.
– Każdy może przystąpić do szkolenia. Oczywiście wymagane są określone predyspozycje psycho-fizyczne. My jednak zapraszamy każdego zarówno młodsze, jak i starsze osoby, które chcą związać swoją przyszłość z wojskiem do podjęcia wyzwania. Szkolenie trwa 27 dni. Po jego ukończeniu młodzi żołnierze mogą zdecydować czy chcą pozostać w rezerwie, czy też rozpocząć szkolenie specjalistyczne, które trwa 11 miesięcy – wyjaśnia.
Chętni mogą się zgłaszać się na kolejne kursy. Aby wziąć w nich udział trzeba udać się do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Kolejny turnus szkolenia dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej rozpoczyna się 19 sierpnia.