Pacjenci w całej Polsce będą mogli skorzystać z nowej formy rejestracji do lekarzy. 24 sierpnia startuje centralna e-rejestracja, która ma uprościć i przyspieszyć dostęp do leczenia.
Początkowo będziemy mogli zapisać się przez e-rejestrację na trzy usługi. To wizyta u kardiologa, a także profilaktyczne badania mammograficzne i cytologiczne.
Pacjenci będą mieli kilka sposobów na zapisanie się na wizytę u lekarza lub badanie objęte programem pilotażowym. Możliwości te obejmują zgłoszenie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, a także bezpośrednią rejestrację u realizatora programu pilotażowego osobiście, telefonicznie lub z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Pacjenci będą mogli również zgłosić się w dowolnym punkcie medycznym, jeśli świadczeniodawca oferuje taką możliwość. Te same metody będą dostępne także przy zmianie terminu wizyty lub rezygnacji z niej.
Takie rozwiązanie popiera dr n. med. Radosław Bartkowiak, kierownik poradni kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
– Jeśli to rozwiązanie w przyszłości będzie wprowadzone chociażby tylko w kardiologii już w pełnoskalowym wymiarze, a nie tylko w wybranych poradniach, to na pewno pozwoli to skrócić kolejki do kardiologów. Pozwoli również zmniejszyć liczbę wizyt, które przepadają pacjentom, ponieważ inni pacjenci nie są w stanie dodzwonić się do rejestracji w poradni, by odwołać swoją wizytę – dodał Radosław Bartkowiak.
Wprowadzenie centralnej e-rejestracji popiera również Marcin Bekier z Przychodni Rodzinnej Barwinek w Kielcach.
– Taki system skróciłby czas oczekiwania na wizytę do lekarza, a pacjent od razu by wiedział, że jest zarejestrowany na konkretny dzień i godzinę. My taką praktykę stosujemy w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, rejestrując pacjentów na płatne wizyty do specjalisty, i to rozwiązanie się sprawdza. Pacjenci przychodzą na konkretną godzinę. Jest to z korzyścią nie tylko dla nich, ale także dla przychodni, bo na korytarzach nie ma kolejek – przyznał Marcin Bekier.
Centralna e-rejestracja zaczyna się jako pilotaż, ale Ministerstwo Zdrowia planuje, by od połowy 2025 roku stała się obowiązkowa dla wszystkich placówek medycznych.
Budżet projektu wynosi 56 mln zł i zostanie wykorzystany na szkolenia oraz rozwój infrastruktury.