Solidarność Poczty Polskiej protestuje przeciwko wypowiedzeniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP). -Nie zgadzamy się na likwidację dorobku płacowego i socjalnego poprzednich pokoleń pocztowców – oświadczyli w środę (14 sierpnia) związkowcy i zapowiedzieli akcje protestacyjne.
W środę prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz podczas konferencji prasowej poświęconej planowi transformacji spółki poinformował o wprowadzeniu programu dobrowolnych odejść, który obejmie ponad 9 tys. osób, czyli 15 proc. załogi oraz o wypowiedzeniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, jako „zupełnie niedostosowanego do dzisiejszych realiów” ani do „potrzeby elastyczności i nowoczesności w sposobie zarządzania kadrami”.
Wypowiedzenie układu stanie się skuteczne od 28 lutego 2025 roku.
W oświadczeniu skierowanym do pracowników związkowcy ostrzegają, że po tej dacie warunki zatrudnienia i płacy będą ustalane na podstawie indywidualnych umów oraz kodeksu pracy, „co może oznaczać pogorszenie sytuacji wielu pracowników”.
„Wypowiedzenie ZUZP może pogorszyć sytuację wielu pracowników, zwłaszcza tych, którzy korzystali ze specjalnych dodatków, premii, urlopów czy gwarancji zatrudnienia” – napisano w oświaczeniu.
Związek zawodowy Solidarność wyraził sprzeciw wobec decyzji pracodawcy. – Nie zgadzamy się na likwidację dorobku płacowego i socjalnego poprzednich pokoleń pocztowców. Nie pozwolimy na obniżanie standardów pracy i życia naszych kolegów i koleżanek – podkreślono.
W apelu skierowanym do pracowników związek zachęcił do solidarności i wsparcia działań protestacyjnych, które będą organizowane „w najbliższym czasie”. – Tylko wspólnie możemy obronić nasze uprawnienia – zaznaczył związek, wzywając pocztowców do wstępowania do organizacji pracowniczej.
– Nie dajmy się zastraszyć! Nie dajmy się oszukać! Nie dajmy się zniszczyć! – oświadczyła Solidarność Poczty Polskiej.
Według Mikosza przygotowany przez zarząd i zatwierdzony przez radę nadzorczą plan transformacji zakłada, że spółka będzie stopniowo przekształcana w nowoczesną firmę kuriersko-detaliczno-finansowo-cyfrową, a zmiany obejmą kluczowe obszary działalności, takie jak usługi kurierskie czy finansowe. Plan zakłada także modernizacje systemów IT, procesów logistycznych oraz sieci sprzedaży.
Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa, największy operator pocztowy w kraju. Zatrudnia ok. 62 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całym kraju.