Uniwersytet Jana Kochanowskiego ma kolejnego profesora belwederskiego. Postanowieniem prezydenta RP tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu otrzymała Grażyna Nowak-Starz.
Jak wyjaśniła, ta nominacja jest zwieńczeniem pewnego etapu.
– Jest to w pewnym sensie podsumowanie mojej pracy zawodowej, ale jest to także ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Najpiękniejszy w tym wszystkim jest fakt, że dostałam ten tytuł za to, co lubię. Myślę, że jeśli się lubi swoją pracę, to przyjęcie takiego tytułu jest szczególnym wydarzeniem i pięknym dniem w życiu, którego życzę każdemu – powiedziała.
Prof. dr hab. Grażyna Nowak-Starz jest specjalistką w dziedzinie zdrowia publicznego. Swoją karierę zawodową zaczynała od ukończenia pielęgniarstwa w Akademii Medycznej w Lublinie. Przez lata aktywnie uczestniczyła w zmianach, jakie zachodziły na kieleckiej uczelni, zwłaszcza w zakresie kształcenia medycznego. Współpracowała z zagranicznymi placówkami, ma na swoim koncie projekty badawcze, czy też czynny udział w transformacji kształcenia pielęgniarek i położnych w Polsce. Uczy przyszłe kadry medyczne. Zapytana, które z licznych przedsięwzięć, w które była i jest zaangażowana są dla niej najważniejsze, odpowiedziała:
– One wszystkie razem się zazębiają i myślę, że mam ogromne szczęście, że udało mi się w moim życiu mieć udział w transformacji kształcenia pielęgniarek i położnych oraz innych zawodów medycznych, uczestniczenia w nich z perspektywy przedstawiciela w Brukseli, w komisjach akredytacyjnych, tworzenia instytutu kształcenia medycznego i wszystkich tych struktur, do których dzisiaj doszliśmy. Cieszy mnie jednocześnie praca ze społecznością akademicką, którą tworzą pracownicy i studenci. Ten kontakt cały czas mnie mobilizuje do nauki. To wszystko prowadzi do satysfakcji, której podsumowaniem jest ten tytuł – podkreśliła.
Od września na prof. Grażynę Nowak-Starz czekają nowe wyzwania. Została dziekanem na wydziale nauk o zdrowiu. To jeden z dwóch wydziałów, obok wydziału lekarskiego, jakie powstały po reorganizacji Collegium Medicum UJK.
Zainteresowania naukowo-badawcze prof. Grażyny Nowak-Starz koncentrują się wokół jakości życia oraz jakości świadczonych usług medycznych i modelowania ich na potrzeby pacjentów.
– To, o co w tej chwili się zabiega w kształceniu w zawodach medycznych to przede wszystkim ten element, w którym możemy przenosić wyniki badań naukowych na praktykę. To, co ma nam polepszać funkcjonowanie sytemu ochrony zdrowia, przedstawicieli poszczególnych zawodów medycznych, a przede wszystkim pacjenta – tłumaczyła.
Dodała, że jedną ze sfer jej zainteresowania jest pacjent z innej kultury, co jest wynikiem doświadczeń i staży zagranicznych. Współtworzyła aplikację dotyczącą transkulturowej opieki medycznej, ale ma też kolejne plany.
– Planujemy, być może w porozumieniu z rzecznikiem praw pacjenta, oprócz tej aplikacji wydać rekomendacje, które spowodują, że będziemy patrzeć na pacjenta z innej perspektywy, w ten sposób, który pozwoli nam zrozumieć jego potrzeby, oczekiwania. To wpłynie na proces pielęgnowania i leczenia, bo do tego jesteśmy powołani i to powinniśmy uwzględniać, że pacjent jest najważniejszy – podkreśliła.