Wybitny znawca i badacz życia oraz twórczości Stefana Żeromskiego, prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk nie żyje. Zmarł w nocy z 14 na 15 sierpnia. Pogrzeb śp. prof. Zdzisława Jerzego Adamczyka odbędzie się 22 sierpnia (czwartek), o godz. 13.00, w kaplicy cmentarnej w Cedzynie k. Kielc.
O odejściu profesora poinformował w swoich mediach społecznościowych Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach:
„Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że dziś w nocy w wieku 88 lat zmarł Profesor Zdzisław Jerzy Adamczyk, literaturoznawca, wspaniały humanista, jeden z najważniejszych współczesnych badaczy życia i twórczości Stefana Żeromskiego, wieloletni pracownik kieleckiej polonistyki… Składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia Rodzinie, Bliskim, Przyjaciołom….” – czytamy we wpisie.
– To bardzo smutny dzień dla wszystkich osób, które są związane ze środowiskiem kieleckiej polonistyki, ale także dla badaczy i wielbicieli Stefana Żeromskiego – mówi Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.
– Odchodzi dzisiaj legenda, ale też odchodzi bardzo dobry człowiek. Zachowuję portret profesora, jako oddanego sprawie wykładowcy, bo byłem studentem pana profesora na kieleckiej polonistyce. Już wtedy na uczelni przy ulicy Leśnej był wielkim autorytetem, wszyscy bardzo liczyli się z jego zdaniem. Ale też studenci drżeli przed egzaminami, które musieli u niego zdawać, a które ostatecznie okazywały się bardzo merytoryczną i bardzo ciekawą rozmową o literaturze – wspomina.
Po latach, już jako dyrektor „Szklanego Domu”, Wojciech Purtak współpracował z profesorem Zdzisławem Jerzym Adamczykiem.
– Wtedy dał się poznać już jako wybitny, co tu dużo mówić, chyba najlepszy znawca i badacz życia i twórczości Stefana Żeromskiego. Bardzo się cieszę, że miał wielkie serce dla Ciekot i dla wszystkich inicjatyw podejmowanych dla kultywowania pamięci Stefana Żeromskiego. Z wielkim entuzjazmem zawsze przyjmował zaproszenia do tego, by przyjechać do Ciekot i opowiadać o Stefanie Żeromskim, ale też o swoich nowych odkryciach, bo wszystkie trzy ostatnie publikacje profesora były promowane w Ciekotach podczas spotkań z publicznością. Zawsze cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Ostatnie spotkanie, które było chyba ostatnim publicznym wystąpieniem profesora odbywało się rok temu w lipcu, podczas festiwalu „Otwarte książki” – dodaje.
Jak podaje Kieleckie Towarzystwo Naukowe, którego był członkiem, prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk urodził się 5 stycznia 1936 roku w Suchedniowie. Polski historyk literatury, profesor nauk humanistycznych.
W 1953 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Skarżysku-Kamiennej. W latach 1953-1957 odbył studia z zakresu polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Na macierzystej uczelni doktoryzował się w 1971 roku. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1985 roku w Instytucie Badań Literackich PAN. Postanowieniem Prezydenta RP z 15 stycznia 1996 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.
W drugiej połowie lat 50. XX wieku pracował w Wydawnictwie Ministerstwa Obrony Narodowej na stanowisku redaktora, a od 1959 do 1961 roku był bibliotekarzem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu. W latach 1961-1971 był bibliotekarzem i wykładowcą w Studium Nauczycielskim w tym mieście. W 1971 roku podjął pracę w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Kielcach, przekształconej następnie w Wyższą Szkołę Pedagogiczną i Akademię Świętokrzyską. Z kielecką uczelnią związany był – początkowo jako asystent, a później adiunkt, docent i profesor – do 2006 roku. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Instytutu Filologii Polskiej oraz dwukrotnie był dziekanem Wydziału Humanistycznego (1974–1978 i 1982–1984).
Specjalizował się w historii literatury i edytorstwie. Jego zainteresowania badawcze obejmowały literaturę Młodej Polski, w szczególności życie i twórczość Stefana Żeromskiego.