Polski supernowoczesny satelita zrobił zdjęcia województwa świętokrzyskiego. ,,Intuition-1″ to satelita gliwickiej firmy „KP Labs”, który został umieszczony na ziemskiej orbicie w listopadzie 2023 roku w ramach misji ,,Transporter-9″ organizowanej przez międzynarodowy koncern kosmiczny ,,SpaceX”.
Kacper Kuta, pracownik „KP Labs” informuje, iż satelita wyposażony jest w nowoczesne oprogramowanie, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do edycji wykonanych przez zdjęć.
– Zdjęcia robione przez naszego satelitę analizuje komputer pokładowy „Leopard”. Fotografie poddawane są edycji przy użyciu sztucznej inteligencji. Są to tzw. zdjęcia hiperspektralne, które dostarczają nam znacznie więcej informacji – mówi pracownik „KP Labs”.
Kacper Kuta tłumaczy że sztuczna inteligencja wykorzystuje różne długości fal światła.
– Na orbicie od lat znajduje się wiele satelitów, które wykonują zdjęcia multispektralne, czyli w zakresie większym, niż widzialne dla ludzkiego oka, ale mniejszym niż hiperspektralne, które pozwalają na wyodrębnienie z fotografii konkretnych barw. Zdjęcia z Intuition-1 nie tylko mają większy zakres widma świetlnego, ale też ten zakres ciągły. Obrazując – gdybyśmy robili zdjęcie tęczy, to zdjęcie multispektralne pozwoli zrobić szczegółowe zdjęcie zjawiska, ale zdjęcie hiperspektralne pozwoli wydzielić np. konkretny kolor tęczy – tłumaczy Kacper Kuta.
Dane opracowane i zgromadzone przez satelitę mogą dostarczyć ważnych informacji naukowych, głównie z zakresu rolnictwa.
– Możemy np. uruchomić taki algorytm, który pokaże czy wegetacja roślin przebiega poprawnie, czy sadzonki rosną w takim tempie, jakiego oczekujemy albo np. czy gleba ma wystarczającą ilość azotu. Zadajemy komputerowi pytanie na konkretny temat, a on sam analizuje zdjęcie i udziela odpowiedzi – mówi Kacper Kuta.
Rolnictwo to nie jedyny sektor, w którym zastosowanie mogą znaleźć fotografie wykonane przez Intuition-1.
– Możemy również sprawdzić czy na jeziorach jest wykwit glonów, który na początkowych etapach może być ciężki do zauważenia gołym okiem, natomiast będzie go widać na zdjęciu hiperspektralnym. W przypadku urbanistyki można łatwo ocenić, jakiego typu pokrycia dachowe są na danym terenie i adekwatnie do uzyskanych informacji prowadzić dalsze działania miejskie – wymienia.
Pracownik „KP Labs” ujawnił również, że zdjęcia świętokrzyskiego znalazły się w galerii fotografi miejsc z całego świata.
– Mogę powiedzieć, czym się podzieliliśmy ze światem. Jak dotąd są to tereny pustynne w Arabii Saudyjskiej, lasy w Burkina Faso, góry w Algierii, meandry rzeki w Brazylii oraz nasze swojskie tereny południowej kieleczczyzny – mówi Kacper Kuta.
Podkreśla, że głównym zadaniem ,,Intuition-1″ jest demonstracja technologii, to do tej pory udało zgromadzić wiele zdjęć, które nie zostały jeszcze opublikowane. Fotografie zarówno już istniejące, jak i planowane będzie można podziwiać na stronie oraz w mediach społecznościowych firmy „KP Lab”.
Autor: Piotr Sawa