Już 4,5 miliona Polaków zastrzegło swój numer PESEL – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Działanie to ma chronić m.in. przed oszustami, którzy mogą wykorzystać nasze dane w celu zaciągnięcia kredytu czy niechcianych umów.
Z sondy ulicznej, jaką przeprowadziliśmy wśród kielczan wynika, że choć wiele osób słyszało o możliwości zastrzeżenia numeru PESEL, niewielu z niej skorzystało.
– Jeszcze tego nie zrobiłam, choć planuję, bo jest to na pewno rozwiązanie zapewniające dodatkową ochronę – mówiła jedna z kielczanek.
Osoby starsze przyznawały z kolei, że nie czują takiej potrzeby – wiele z nich podkreślało, że nie dysponuje majątkiem w bankach, który mógłby być atrakcyjny dla oszustów.
Mecenas Wojciech Stachowicz-Szczepanik, radca prawny przypomina, że podstawowym celem zastrzeżenia numeru PESEL jest ochrona przed oszustami – by nikt w naszym imieniu na nasze dane nie zaciągnął kredytu lub pożyczki, co w dotychczasowej historii instytucji finansowych zdarza się bardzo często.
– Celem zastrzeżenia jest również to, abyśmy mogli sprawdzić w historii naszego numeru PESEL kto i kiedy korzystał z naszych danych, aby bez naszej wiedzy nikt nie sięgał po takie wrażliwe dane. Zastrzeżenie oznacza także, że jeśli ktoś, pomimo zastrzeżenia w naszym imieniu zaciągnął taki kredyt, namówił instytucję finansową ma udzielenie pożyczki, to my nie ponosimy odpowiedzialności za spłatę tego kredytu – tłumaczy.
Zastrzeżenie numeru PESEL nie oznacza, że nie możemy z niego korzystać w sytuacjach, gdy jest nam potrzebny.
– Nadal możemy głosować w wyborach, chodzić do lekarza czy kupować bilety lotnicze – zapewnia radca prawny. Gdybyśmy chcieli skorzystać z numeru PESEL w celu na przykład zaciągnięcia kredytu czy zawarcia umowy sprzedaży u notariusza, zastrzeżenie należy cofnąć. Możemy zrobić to bezterminowo lub na określony okres czasu – wyjaśnia.
Cofnięcia numeru PESEL dokonuje się w urzędzie gminy, albo przez internet: w aplikacji mObywatel albo na stronie gov.pl. Usługa jest realizowana od razu. Warto też podkreślić, że gdy PESEL jest zastrzeżony, a my chcemy na przykład zaciągnąć kredyt w banku, nie wystarczy wylegitymować się dowodem osobistym. Musimy również cofnąć zastrzeżenie.
Od 1 czerwca bieżącego roku wszystkie instytucje finansowe (banki, instytucje kredytowe), a także notariusze mają obowiązek sprawdzenia statusu numeru PESEL, zanim między innymi udzielą pożyczki czy sprzedadzą sprzęt na raty.