Szkoła Otwartego Umysłu, czyli projekt naukowy realizowany od siedemnastu lat na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, obchodzi w tym roku jubileusz trzydziestego spotkania. Projekt polega na wymianie naukowej między ośrodkami akademickimi, głównie z Polski i Ukrainy, ale też innych, najczęściej sąsiednich państw Polski.
Przed agresją na Ukrainę w spotkaniach uczestniczyli naukowcy i studenci z kilku ośrodków w Rosji. Celem Szkoły Otwartego Umysłu jest przede wszystkim dyskusja światopoglądowa między studentami i doktorantami reprezentującymi różne poglądy na otaczającą ich rzeczywistość społeczną i polityczną. Według jednego z pomysłodawców i organizatorów projektu, profesora Ryszarda Stefańskiego od początku cechą charakterystyczną projektu było łączenie Wschodu z Zachodem, czyli różnych tradycji religijnych i filozoficznych, w tym poglądów na wolność człowieka.
Jedną z uczestniczek jubileuszowych spotkań jest doktorantka z Uniwersytetu w Kamieńcu Podolskim Olesia Trofimiuk, która naukowo bada odrodzenie literatury ukraińskiej w realiach Związku Sowieckiego w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Władze sowieckie zawsze ograniczały świadomość narodową Ukraińców, intencje władz Rosji są dziś identyczne – podkreśla młoda doktorantka. Zajęcia Szkoły Otwartego Umysłu odbywają się w salach wykładowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, ale też w ośrodkach kulturalnych i oświatowych w regionie, między innymi w Bodzentynie, część z nich zaplanowano w plenerze, na Łysicy i przy zalewie w Wilkowie. Cechą charakterystyczną projektu jest połączenie dysputy naukowej z rozrywką i poznawaniem uroków województwa świętokrzyskiego.