W Kielcach powstanie Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Pomoc znajdą w nim przede wszystkim ranne ptaki i małe ssaki, które bez opieki człowieka nie będą w stanie przetrwać w naturalnym środowisku.
Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych mówi, że silna burza, która przeszła przez Kielce kilka tygodni temu pokazała, jak to duży problem, gdy są ranne ptaki i nie wiadomo, jak im pomóc.
– W Kielcach nie ma takiego ośrodka, dlatego od lat prowadziliśmy rozmowy, by takie miejsce powstało. Ośrodek zostanie utworzony przy siedzibie Zespołu Parków i Nadleśnictwa Kielce. Przygotujemy woliery zarówno rehabilitacyjne, adaptacyjne, jak i edukacyjne. Nie wszystkie bowiem osobniki będą nadawać się do powrotu do natury .
Celem ośrodka będzie jednak rehabilitacja ptaków, by powróciły do środowiska. Dyrektor Hałatkiewicz dodaje, że w obiekcie schronienie i opiekę znajdą także małe ssaki, m. in. wiewiórki i jeże.
– Wielokrotnie te zwierzęta wskutek różnych wypadków, zwłaszcza samochodowych, wymagają pomocy. Trafiają do lecznic, a później powinny znaleźć się w miejscu, gdzie „dojdą do siebie”, by następnie wypuścić je na wolność – wyjaśnia.
Ranne zwierzę do ośrodka będzie mógł przywieźć każdy. Na miejscu zajmą się nim weterynarze, którzy ocenią, jakie kroki należy podjąć, by uratować i wyleczyć zwierzę. Oni też udzielą potrzebnej pomocy.
Przy siedzibie Zespołu Parków powstanie także sala edukacyjna, gdzie będą odbywały się zajęcia przyrodnicze i ekologiczne. Planowane jest również utworzenie ścieżki przyrodniczej wśród koron drzew – starych sosen i dębów, młodzi przyrodnicy będą podpatrywać naturę. Ścieżki powstaną także na terenie każdego z parków krajobrazowych w regionie. Zostaną zlokalizowane w miejscach cennych przyrodniczo, ale tak, by nie powodowały nadmiernego ruchu turystycznego. Ścieżki będą dokładnie opisane, wzbogacone o tablice informacyjne, miejsca do odpoczynku.
Inwestycja ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Powstanie zarówno samego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt, jak i ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych zaplanowane jest w ciągu najbliższych 2-3 lat. Koszt przedsięwzięcia planowany jest na około 21 mln zł, z czego większość pieniędzy ma pochodzić z funduszy europejskich.