Pamiątkową tablicę poświęconą prof. Mieczysławowi Szaleckiemu odsłonięto w piątek (30 sierpnia) w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Profesor Szalecki był wybitnym pediatrą, twórcą endokrynologii dziecięcej w Kielcach oraz kierownikiem Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
W uroczystości udział wzięli jego koledzy lekarze, ale także najbliższa rodzina, żona Maria oraz synowie Krzysztof i Aleksander. Jak wspomina pani Maria, jej mąż był niezwykle dobrym człowiekiem, erudytą, pasjonował się podróżami i górskimi wędrówkami.
– Mąż był niezwykle mądrym człowiekiem nie tylko w dziedzinie medycyny, ale w zasadzie w bardzo wielu dziedzinach humanistycznych, historii, geografii. Uwielbialiśmy chodzić po górach. Mamy dwóch wspaniałych synów i w ich wychowaniu także mogłam liczyć na pomoc męża. Widomo, pediatra w domu, to jest duże wsparcie. Życie mieliśmy cudowne – przyznała Maria Szalecka.
Profesor Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przypomniał, że prof. Szalecki odegrał bardzo ważną rolę w rozwoju Collegium Medicum UJK.
– W latach 2012-2014 mieliśmy już kadrę profesorską, byliśmy też przygotowani infrastrukturalnie do tego, żeby rozpocząć dydaktykę na wysokim poziomie na kierunku lekarskim. Bardzo ważną rolę w tym przygotowaniu odegrał prof. Mieczysław Szalecki jako osoba, która mnie stymulowała, pośrednio pomagając w stworzeniu wniosku o uruchomienie w Kielcach kierunku lekarskiego – wspomina prof. Stanisław Głuszek.
Profesor Wojciech Kiebzak, wykładowca Collegium Medicum, kierownik Klinicznego Zakładu Rehabilitacji, a zarazem wojewódzki konsultant w dziedzinie fizjoterapii wspomina prof. Szaleckiego jako prekursora endokrynologii dziecięcej.
– Był również prekursorem nowoczesnego myślenia, życzliwości, dobroci i konsekwencji w swoich działaniach. To był dla mnie wielki zaszczyt współpracować z nim w szpitalu dziecięcym, który wówczas mieścił się jeszcze przy ulicy Langiewicza w Kielcach. Był twórcą endokrynologii dziecięcej w Kielcach i moim przyjacielem – podkreślił prof. Wojciech Kiebzak.
Z prof. Mieczysławem Szaleckim przez wiele lat współpracowała również dr Jolanta Nawrotek, pediatra, endokrynolog.
– Znałam go od początku mojej pracy w szpitalu dziecięcym, czyli od 1986 roku. Był moim przełożonym, wymagającym, ale ludzkim. Zawsze można było liczyć na jego pomoc, radę, nigdy nie odmawiał. Był wspaniałym, ciepłym, kontaktowym człowiekiem. Jako nasz szef mobilizował nas do nauki, do szkoleń, robienia specjalizacji, do wystąpień podczas ogólnopolskich konferencji. Był to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Takiego go zapamiętałam – dodała dr Jolanta Nawrotek.
Prof. Mieczysław Szalecki w 1979 roku ukończył studia lekarskie na Akademii Medycznej w Krakowie. W 1991 roku uzyskał stopień naukowy doktora na tej uczelni. Habilitacje uzyskał w 2009 roku w Instytucie „Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka”.
W 1979 związał się z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym w Kielcach. Pełnił w nim m.in. funkcje ordynatora Oddziału Obserwacyjno-Diagnostycznego i następnie Oddziału Endokrynologiczno-Diabetologicznego. W 1992 został dyrektorem Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego do spraw lecznictwa. W 2000 został konsultantem w Klinice Endokrynologii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, a w 2011 kierownikiem Kliniki Endokrynologii i Diabetologii, co spowodowało, że odszedł ze szpitalika w Kielcach.
Nominację profesorską odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy 28 listopada 2019 roku.
Prof. Mieczysław Szalecki zmarł 4 listopada 2023 roku. Miał 69 lat.