W dniu 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej przedstawiciele Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach upamiętniają żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy we wrześniu 1939 r. stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji.
W ramach akcji „Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte”, naczelnik kieleckiej delegatury IPN Robert Piwko odwiedził mogiły znajdujące się w Kielcach oraz Zagnańsku. Zapalił znicze między innymi przy grobach Juliana Rejmera, Leona Pająka i Bolesława Rybaka.
– Na fundamentach historii należy budować wspólnotę – mówił Robert Piwko.
Jak dodał, na terenie naszego województwa znajdują się 34 groby obrońców Westerplatte. To najwięcej w Polsce. Naczelnik przypomniał, że większość załogi broniącej Westerplatte pochodziła właśnie z Kielecczyzny.
– Składamy kwiaty, modlimy się za ich dusze i oddajemy im hołd – podkreślił.
Mogiły żołnierzy Westerplatte odwiedził również Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.
– Winni jesteśmy tym ludziom szacunek, cześć, wdzięczność i pamięć. 1 września 1939 roku jako pierwsi stawili opór niemieckiej machinie wojennej – zaznaczył parlamentarzysta.
Przedstawiciele kieleckiej Delegatury IPN zapalą znicze również na grobach westerplatczyków, znajdujących się na cmentarzach między innymi w Cedzynie, Skarżysku-Kamiennej, Mniowie, Bodzentynie, Piekoszowie, Wąchocku oraz Starachowicach.