W najbliższą niedzielę (8 września) w Parku Miejskim w Kielcach odbędzie się Wielki Piknik Rodzinny ,,Dary Świętokrzyskich Lasów” organizowany przez świętokrzyskich i radomskich leśników z Lasów Państwowych, Radio Kielce oraz Miasto Kielce.
W ramach wydarzenia przewidziane są m.in. atrakcje dla dzieci, pokazy sokolników i sygnalistów czy poczęstunek składający się ze swojskich potraw. Na pikniku znajdzie się również strefa medyczna.
Ważnym jej elementem będzie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, w którym uczestnicy spotkania będą mogli oddać krew, a za ten szlachetny gest otrzymają sadzonkę.
Wojciech Markiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach mówi, że oddawanie krwi jest bardzo istotne, gdyż bez niej w praktyce zabiegi chirurgiczne oraz leczenie onkologiczne nie byłyby możliwe.
– Oddawanie krwi jest bardzo ważne, ponieważ krwi nie da się wyprodukować. Nie jest też możliwe stworzenie leku zastępczego, więc tylko człowiek może tą krew przekazać drugiemu człowiekowi. Bez honorowych dawców krwiolecznictwo by nie istniało, a bez krwi nie można byłoby przeprowadzać nawet najprostszych zabiegów chirurgicznych oraz leczyć pacjentów czy to hematologicznych czy onkologicznych – podkreśla.
Wojciech Markiewicz zwraca również też uwagę na to, że po wakacjach zapasy krwi zostały mocno uszczuplone.
– Zapotrzebowanie jest bardzo duże. Wakacje udało nam się przetrwać, czyli pobraliśmy tyle samo krwi, ile wydaliśmy. Niestety przez to nie posiadamy swego rodzaju ,,buforu bezpieczeństwa”, czyli większego magazynu krwi. Skutki tego są mocno odczuwalne, brakuje praktycznie każdej grupy krwi – alarmuje pracownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Wojciech Markiewicz informuje także, które grupy krwi są obecnie najbardziej potrzebne.
– Tak naprawdę w tej chwili istnieje zapotrzebowanie na krew wszystkich grup. Oczywiście gdybym miał wskazać konkretne to byłyby to ARh+ i 0Rh+. Potrzebujemy także dawców z grupami ujemnymi. Są to grupy krwi, które wydajemy najczęściej- tłumaczy.
Wojciech Markiewicz gorąco zachęca również do oddawania krwi.
– Zachęcamy do oddania krwi każdą osobę, która w tej chwili jest w stanie to zrobić. Krew można oddać w oddziałach terenowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w punktach mobilnych, takich jak specjalny ambulans, który pojawi się w niedzielę na pikniku – mówi Wojciech Markiewicz.
W strefie medycznej oprócz oddania krwi będzie można skorzystać również z porad personelu medycznego- lekarzy, farmaceutów, dietetyków czy trenerów personalnych, a także wykonać podstawowe badania, takie jak: sprawdzenie poziomu cukru we krwi, spirometrie, badanie ciśnienia krwi czy analizę składu masy ciała. Przewidziana jest również specjalna strefa dedykowana seniorom, gdzie z pomocą farmaceutów będą mogli ,,uporządkować swoje apteczki”, czyli dowiedzieć się, jak dawkować i przyjmować wybrane leki, a także które medykamenty mogą nam zaszkodzić, kiedy zostaną ze sobą zmieszane.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 13 i potrwa do godziny 18:30.
Autor: Piotr Sawa