Na wsiach rozpoczęły się wybory sołtysów. W niektórych miejscach prowadzona kampania wyborcza przypomina tę z wyborów samorządowych. W miejscach publicznych pojawiają się wizerunki kandydatów i programy które proponują mieszkańcom.
Karolina Kifer sołtys Starego Dziebałtowa zauważa, że najbardziej znanym sołtysem w województwie świętokrzyskim jest ten z Wąchocka. Powstało o nim wiele dowcipów, a nawet ma swój pomnik. Jego stereotypowy obraz ma też wpływ na odbiór funkcji sołtysa w ogóle.
– Aktualnie sołtys nie jest już tym starszym panem w gumiakach, którego wyobraża sobie wiele osób. Do tej funkcji coraz częściej garną się młodzi ludzie. To jest fajne, bo mają wiele nowych pomysłów, świeże spojrzenie.
W większości sołectw gminy Końskie funkcję tę pełnią kobiety.
Jak wyjaśnia Karolina Kifer, sołtys jest pośrednikiem między mieszkańcami wsi a urzędem gminy, przekazuje informacje i stara się egzekwować prośby mieszkańców, czy zarządzenia nakładane przez burmistrza.
Do obowiązków sołtysa należy zbieranie podatków i dysponowanie funduszem sołeckim, czyli pieniędzmi przydzielanymi dla danej wsi. Sołtysi bardziej zaangażowani starają się pozyskiwać pieniądze na inwestycje we wsi np. z budżetu obywatelskiego. W gminie Końskie to właśnie projekty wiejskie zwyciężają głosowanie od kilku lat.
Karolina Kifer przyznaje, że w Starym Dziebałtowie właśnie dzięki wspólnej mobilizacji udało się zrealizować kilka projektów.
– Byłam inicjatorką dwóch budżetów obywatelskich, jeden to zagospodarowanie placu przed szkołą podstawową, gdzie powstał plac zabaw z naturalnych materiałów. Drugi budżet obywatelski polegał na modernizacji placu zabaw wraz z utworzeniem leśnej ścieżki edukacyjnej.
Jak zaznacza, oprócz dużych inwestycyjnych projektów, realizowano w ciągu pięciu lat też mniejsze zadania. Fundusz sołecki przeznaczany był na poprawę infrastruktury drogowej, czy odwodnienie. W ciągu ostatnich lat powstał też w Starym Dziebałtowie żywy zielnik, czyli nazwy ulic odwołujące się do ziół, które faktycznie występują w sołectwie na poszczególnych ulicach.
Sołtys Starego Dziebałtowa przyznaje, że funkcja wymaga wiele czasu i umiejętności pracy z ludźmi. Sama nie będzie się już ubiegać o reelekcję właśnie z powodu braku czasu.
Każdy sołtys ma za pełnienie funkcji dietę sołecką, która wynosi od 300 do 450 zł.
W gminie Końskie do końca września trwają wybory sołeckie. Jak mówi Krzysztof Obratański burmistrz Końskich, mieszkańcy mogą wybrać swojego reprezentanta.
– Zaczęły się spotkania wyborcze w sołectwach. Zgodnie z prawem pół roku od ukonstytuowania się rady sołeckiej należy wybrać sołtysów. Mamy już wybranych dwóch w Sierosławicach i Wąsoszu, do końca miesiąca mają zostać wybrani pozostali.
W gminie Końskie jest 40 sołectw i 39 sołtysów, ponieważ miejscowość Piekło została wchłonięta przez Niebo.