W czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem I i II stopnia w całym kraju. Ostrzeżenia te będą obowiązywać przez najbliższe cztery dni, najcieplej będzie na zachodzie kraju, a upały sięgną do 32 st. C.
Ostrzeżenie II stopnia przed upałami IMGW wydał w czwartek dla województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego i wschodniej części woj. śląskiego.
Na terenie objętym ostrzeżeniami przed upałem II stopnia, przewidywane są upały, których temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 st. C do 32 st. C. Temperatura minimalna na tym obszarze wyniesie w nocy od 15 st. C do 18 st. C. Ostrzeżenia przed upałem II stopnia obowiązują od godz. 10.41 w czwartek do godz. 19 w poniedziałek.
W czwartek IMGW wydał również ostrzeżenia przed upałem I stopnia, które obowiązują na terenie woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, a także na północy woj. podkarpackiego i małopolskiego, oraz we wschodniej części woj. śląskiego.
IMGW poinformowało, że na terenach objętych ostrzeżeniami I stopnia, prognozuje się upały, których temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 st. C. do 32 st. C., a temperatura minimalna w nocy wyniesie od 15 st. C. do 17 st. C. Ostrzeżenia przed upałem I stopnia obowiązują od godz. 12.30 w czwartek do godz. 19.00 w poniedziałek.
Aktualne pozostają również wydane przez IMGW w końcu czerwca liczne ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Obowiązują one przede wszystkim we wschodniej części Polski.
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia, a prowadzenie działalności jest w tych warunkach mocno ograniczone.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych. Możliwe zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej.