W lipcu tego roku sięgnęła kosmosu, dziś jej fragmenty można podziwiać na MSPO w Kielcach. Mowa o rakiecie suborbitalnej Bursztyn i historycznym osiągnięciu polskich inżynierów.
Rakieta Bursztyn to projekt stworzony przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Użyte w niej rozwiązania są pionierskie. Bursztyn to pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowano nadtlenek wodoru o stężeniu 98 proc., czyli jeden z najbardziej ekologicznych materiałów pędnych.
Historyczny lot rakiety odbył się 3 lipca w Norwegii. Jan Kierski z Sieci Badawczej Łukasiewicz wyjaśnia, że po raz pierwszy w historii polskiego przemysłu lotniczego udało się przekroczyć barierę kosmosu, która wynosi 100 kilometrów.
– Udało nam się dolecieć na wysokość 101 kilometrów. Lot trwał około 13-15 minut. Podczas wznoszenia rakieta uruchomiła swoje silniki, wszystko pracowało zgodnie z planem. Dostaliśmy bardzo dużo danych dotyczących samego lotu i tego, jakie warunki panują na osiągniętej wysokości – mówi.
Dane te umożliwiają realizowanie kolejnych, coraz bardziej zaawansowanych badań.
Rakiety suborbitalne są bardzo małe w stosunku do rakiet orbitalnych. Te ostatnie w kosmos wysyła niewiele krajów, w tym Stany Zjednoczone, Francja i Niemcy. Rakiet suborbitalnych jest więcej, ich wykorzystanie jest pierwszym krokiem w kierunku tworzenia i wykorzystywania w kosmosie większych rakiet i wynoszenia małych satelitów na orbitę.
– Myślę, że dzięki temu startowi pokazaliśmy, że jesteśmy na dobrym, europejskim poziomie, że jesteśmy wiarygodnym partnerem. Udowodniliśmy, że możemy sami rozwijać rakiety suborbitalne i uczestniczyć w konsorcjach, które takie rakiety będą rozwijały. Stajemy się równorzędnym partnerem do współpracy w Europie, wynosząc się poza dostawcę pojedynczych komponentów – ocenia.
Sama rakieta Bursztyn jest rakietą typowo cywilną, natomiast zastosowane technologie mogą być wykorzystane do celów wojskowych.
Fragmenty rakiety Bursztyn można zobaczyć na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej, która przedstawia rozwiązania polskiego sektora kosmicznego. Ponadto prezentuje m. in. makietę pierwszego polskiego mikrosatelity obserwacyjnego EagleEye, który 16 sierpnia został wyniesiony na orbitę. To najcięższy dotychczas zbudowany polski satelita, waży ponad 50 kg.