130 zawodników z 19 krajów weźmie udział w rozpoczynających się w przyszłym tygodniu w naszym regionie Mistrzostwach Świata w Kolarstwie Szosowym Osób Niesłyszących i Niedosłyszących. W tym gronie będzie dwunastoosobowa reprezentacja Polski.
Zawody będą przeprowadzone w dniach 9-15 września w czterech konkurencjach i zostaną rozegrane w pięciu świętokrzyskich gminach: Masłowie, Bielinach, Piekoszowie, Strawczynie i Mniowie.
Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego, wyraziła ogromną radość, że impreza tej rangi odbędzie się w naszym regionie.
– To dla nas ogromny zaszczyt oraz wyróżnienie. Z jednej strony jest to promocja naszego województwa, a z drugiej sportu, który jest u nas piękną tradycją. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. To one spowodowały, że te mistrzostwa można było zorganizować – zaznaczyła.
Kazimierz Mądzik, przewodniczący Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, podkreślił, że kolarze z naszego regionu wielokrotnie odnosili sukcesy.
– Kielce przecież były kolebką kolarstwa. To stąd pochodzili olimpijczycy, mistrzowie Polski, i mam nadzieję, że dzięki wsparciu województwa wrócimy do tych tradycji, a kolarstwo na naszej ziemi znów stanie się popularne i wychowamy kolejnych mistrzów – podkreślił.
Łukasz Dudała, prezes MKS Cyclo Korony Kielce, zaznaczył, że mistrzostwa to duże przedsięwzięcie logistyczne.
– Jest to nieco nietypowe ściganie. W zwykłych wyścigach jest indywidualna jazda na czas i wyścig ze startu wspólnego. Tutaj dochodzi nam bardzo widowiskowe kryterium uliczne i sprint. W kryterium ulicznym zawodnicy będą ścigać na ulicach Piekoszowa, co piąte okrążenie będzie punktowane, zwycięży ten zawodnik, który będzie miał najwięcej punktów. Z kolei w sprincie wygrywa najszybszy – tłumaczy.
Prezes Polskiego Związku Sportu Niesłyszących Wojciech Stempurski podkreślił, że region świętokrzyski na miejsce mistrzostw został wybrany nieprzypadkowo.
– To tereny o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Trasy są wymagające i bardzo trudne. Myślę, że rywalizacja będzie bardzo ciekawa. Przedstawiciel Międzynarodowego Komitetu Sportu Głuchych po oględzinach wszystkich tras, oficjalnie zatwierdził imprezę właśnie w tym miejscu – powiedział.
Marcin Makowski, trener kadry narodowej kolarzy niesłyszących, dodał że polscy zawodnicy powinni powalczyć o medale.
– Te mistrzostwa dają nam pewną przewagę, bo bardzo często w Świętokrzyskiem trenujemy. Mamy swoje szanse, ponieważ znamy teren, ale również dysponujemy zawodnikami, którzy powinni się liczyć w ostatecznej rozgrywce w przynajmniej trzech konkurencjach. Na pewno jesteśmy w gronie faworytów i zrobimy wszystko, żeby te medale zdobyć – przekonuje.
Małgorzata Krawczyk, reprezentantka Polski marzy o zdobyciu złota.
– Chciałabym też w przyszłości zająć wysokie miejsce na olimpiadzie. Ostatnio, podczas igrzysk zdobyłam trzy medale, złoty i dwa srebrne. Trenuję od około pięciu lat, wcześniej uprawiałam triathlon, dlatego zostałam powołana do kadry narodowej w kolarstwie – mówi.
Rywalizacja rozpocznie się w poniedziałek, 9 września, na lotnisku w Masłowie, gdzie rozegrany zostanie sprint. W środę, 11 września w Bielinach zawodnicy będą rywalizowali w jeździe indywidualnej na czas, z kolei w piątek, 13 września w Piekoszowie odbędzie się kryterium uliczne. Zwieńczeniem rywalizacji będzie niedzielny wyścig ze startu wspólnego w gminie Strawczyn.
Dodajmy, że Samorząd Województwa Świętokrzyskiego na organizację tego wydarzenia przekazał dotację w wysokości 96 tys. zł.
Organizatorem wydarzenia klub MKS Cyclo Korona, który od 1973 roku prowadzi szkolenie z zakresu kolarstwa dzieci i młodzieży. Od dwóch lat w klubie działa także sekcja kolarska dla osób głuchych. Trenuje wśród nich czterech zawodników, którzy dostali powołanie do kadry narodowej na mistrzostwa.
Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym Osób Niesłyszących i Niedosłyszących:
• 9 września – sprint – Lotnisko Masłów (Gmina Masłów)
• 11 września – wyścig jazdy indywidualnej na czas (Gmina Bieliny)
• 13 września – wyścig kryterium ulicznego – (Gmina Piekoszów)
• 15 września – wyścig ze startu wspólnego – (Gmina Strawczyn i Gmina Mniów)