Największe targi zbrojeniowe w Polsce zostały zakończone. W trakcie gali finałowej XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego najlepsze polskie firmy z branży zbrojeniowej otrzymały statuetki za produkty zwiększające bezpieczeństwo militarne Polski. 10 wystawców uhonorowano Defenderami. To najważniejsze wyróżnienia w tej branży.
W gali rozdania nagród brał udział Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. Podkreślał, że tegoroczne targi, poza rekordową liczbą wystawców były także miejscem zawarcia kilku ważnych dla polskiej armii kontraktów. Ich łączna wartość wynosi około 2 mld zł. Jak informowaliśmy, chodzi o umowy zawarte z firmą „Rosomak”, „Jelcz”, rządem Stanów Zjednoczonych oraz z hiszpańską firmą Idra Sistemas, a także z polskim EB Electronics.
– Zakupiliśmy systemy detekcji skażeń chemicznych oraz promieniotwórczych. Siły zbrojne otrzymają też żurawie przeładunkowe Hiab. Największy kontrakt jaki został zawarty podczas MSPO w Kielcach, to opiewająca na sumę ponad 1 mld zł umowa podpisana z hiszpańską firmą, dzięki której polskie lotniska zyskają systemy radarowe. Równie istotny będzie także zakup kolejnych bezzałogowych statków powietrznych FlyEye produkowanych przez WB Electronics – wymieniał Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wśród przedsiębiorstw wyróżnionych Defenderami jest Huta Stalowa Wola. Doceniono zaprezentowany na targach Wielozadaniowy Pojazd Taktyczny 4×4 WARAN. Grzegorz Szydło, dyrektor biura handlowego i zarządzania projektami Huty Stalowa Wola wyjaśnia, że pojazd od kilku lat jest wykorzystywany przez polską armię.
– Jest to nasz własny pomysł na to, jak wprowadzić do szerokiego zastosowania pojazd 4×4. Na tegorocznych targach prezentowaliśmy ten pojazd jako wóz dowodzenia. Występuje on też w szeregu innych wersji – mówił Grzegorz Szydło. Jak dodał, nagroda Defendera jest potwierdzeniem wysokich kompetencji przedsiębiorstwa.
Z kolei nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP trafiła w tym roku do firmy RADMOR S.A., wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Bartłomiej Zając prezes zarządu RADMOR S.A. wyjaśniał, że przedsiębiorstwo otrzymało wyróżnienia za prezentowaną w tym roku szerokopasmową radiostację osobistą PERAD 5010.
– Jest to najnowocześniejsze rozwiązanie tego typu na świecie. Urządzenie przetwarza informacje niejawne, w związku z tym nie możemy podawać zbyt wiele danych technicznych. Niemniej państwo polskie i polskie firmy, a przede wszystkim grupa WB jest liderem w dziedzinie radiokomunikacji. I to w skali świata – podkreślał Bartłomiej Zając. Jak dodał, to wyróżnienie jest dowodem, że warto inwestować w kadry i w polskich inżynierów. – Warto też ciężko pracować, bo to procentuje nie tylko rozwojem, ale także tym, że budujemy potencjał bezpieczeństwa państwa polskiego – stwierdził prezes RADMOR S.A..
W tegorocznej edycji MSPO wzięło udział około 800 wystawców z ponad 30 państw. Targi Kielce odwiedziło prawie 25 tys. osób.
Przypomnijmy, że sobotę 7 września odbędzie się dzień otwarty MSPO. Główną atrakcją będzie wystawa polskich sił zbrojnych, na której będzie można zobaczyć kilkadziesiąt pojazdów wykorzystywanych przez polskich żołnierzy w ciągu ostatnich 25 lat.
Nagrody DEFENDER 2024:
- Huta Stalowa Wola – za taktyczny pojazd wielozadaniowy 4×4 WARAN.
- Konsorcjum firm: FlyFocus, Metalexport-S, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Jakusz – za system amunicji krążącej Striker.
- Konsorcjum naukowo-przemysłowe: Akademia Marynarki Wojennej, PIT-RADWAR, Wojskowa Akademia Techniczna, Zakłady Mechaniczne „TARNÓW” S.A. – za 35 mm Okrętowy System Uzbrojenia OSU-35K.
- PIT-RADWAR (lider), AM Technologies, Politechnika Warszawska – za System Pasywnej Lokacji (SPL).
- Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej (lider), CHEMA DS Sp. z o.o., MISTA – za konfigurowalną autonomiczną platformę wielozadaniową „KUNA”.
- GISS – za modułowy terminal satelitarny SatPack COBALT.
- Konsorcjum firm: Wojskowa Akademia Techniczna, Instytut Optoelektroniki, TELDAT, NASK Państwowy Instytut Badawczy – za system modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej.
- DEMARKO Spółka Akcyjna – za naczepę niskopodwoziową ST 775-24W.H-PA.
- Konsorcjum firm: Autocomp Management Sp. z o.o., Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia – za sieciocentryczny moduł dowodzenia kompleksowego symulatora do szkolenia pododdziałów wyposażonych w KTO Rosomak.
- Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o. / GRUPA WB – za zdalny moduł uzbrojenia ZMU-05.
Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:
- RADMOR S.A. / Grupa WB – za szerokopasmową radiostację osobistą PERAD 5010.