Ma 9 metrów kwadratowych powierzchni, zewnętrzny monitoring, pomieści się w nim do 4 osób, a jego montaż w ogródku zajmuje od 3 do 4 dni. Podczas trwającego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, oprócz sprzętu i wyposażenia o przeznaczeniu typowo wojskowym nie brakowało produktów zaadresowanych do cywili. Jednym z nich jest mobilny schron.
Krzysztof Czerwiński z firmy ShelterPro z Wrocławia wyjaśnia, że prezentowany na targach zbrojeniowych schron Komfort D jest propozycją dla indywidulanego nabywcy.
– Konstrukcja jest modułowa i wykonano ją ze spawanej, ocynkowanej stali. Posiada potrójne zabezpieczenia hydroizolacyjne, które najprościej można zdefiniować jako grubą warstwę gumy, która pozwala na posadowienie schronu w ziemi przy zachowaniu pełnej szczelności – tłumaczy.
Krzysztof Czerwiński wyjaśnia, że schron chroni zarówno przed zagrożeniami biologicznymi, jak i chemicznymi.
– W sytuacji bezpośredniego wybuchu bomby wskazane są profesjonalne konstrukcje wykonane z żelbetonu. Proponowane przez nas rozwiązanie umożliwia bezpieczne ukrycie się np. w nocy w obliczu chwilowego zagrożenia, jak np. ryzyko zniszczenia naszego miejsca zamieszkania – dodaje.
Schron jest wyposażony także we własny system wentylacji zasilanej zarówno przez akumulatory, jak i z sieci energetycznej. W przypadku braku zewnętrznego źródła prądu i braku dostępu do akumulatorów, wentylacja może być zasilana ręcznie.
– Czas przebywania w schronie jest uzależniony w dużej mierze od zgromadzonych zapasów racji żywnościowych i wody. Czas pracy zamontowanego filtra MBC, zapewniającego filtrowanie powietrza pod względem zagrożeń biologicznych, chemicznych czy jądrowego wynosi 14 dni. Należy pamiętać, że są one wymienne, więc można je wymieniać bez potrzeby opuszczania schronienia – podkreśla.
Krzysztof Czerwiński dodaje, że prezentowany schron można dowolnie modyfikować i rozbudowywać o dodatkowe funkcje i elementy. Jednym z nich jest zbiornik na odpady biologiczne lub zbiornik z wodą. Cena schronu to ponad 215 tys. zł.