Ponad 39 tys. metrów kwadratowych terenu, z czego prawie 2,5 tys. to powierzchnia badawcza. 8 nowoczesnych budynków, z których 6 to laboratoria jakich nie ma w żadnym innym miejscu w Polsce. Tak, w ogromnym skrócie prezentuje się Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar, który w ciągu trzech lat powstał pod kieleckim Telegrafem. Całość inwestycji kosztowała ponad 240 mln zł. W poniedziałek (9 września) kampus został oficjalnie otwarty.
Profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar podkreślał, że jest to miejsce wyjątkowe, zarówno w skali kraju jak i Europy.
– Będziemy w stanie zaoferować i partnerom naukowym, i biznesowym unikatowe możliwości testowania wyrafinowanej aparatury, która wymaga zaawansowanego oprzyrządowania i warunków laboratoryjnych. Wszystko po to, aby testować rozwój nowych technologii – tłumaczył prezes.
W Kielcach działać będą laboratoria akustyki, czasu i częstotliwości, masy, długości, termometrii, a także laboratorium informatyki metrologicznej. W przyszłości na terenie kampusu umieszczone zostaną zegary atomowe, które z ogromną precyzją odmierzają czas. Przykładowo fontanna cezowa, dopiero po około 150 mln lat będzie mylić się o 1 sekundę.
Profesor Jacek Semaniak dodaje, że w kampusie jest najcichsze miejsce w Europie – komora akustyczna, gdzie badane będą różnego rodzaju urządzenia do nagrywania czy przenoszenia dźwięków.
Profesor Maria Mrówczyńska, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która brała udział w dzisiejszym otwarciu, podkreśla, że będzie on skutecznie zatrzymywał w regionie najzdolniejszych młodych ludzi. Poza tym dzięki nowoczesnym laboratoriom i współpracy z naukowcami z całej Polski, ośrodki akademickie w naszym kraju będą się szybciej rozwijać.
– Współpraca między Głównym Urzędem Miar, a uczelniami i naukowcami w Polsce i za granicą jest bardzo duża. Jest to nowoczesny obiekt, wyposażony w zaawansowany sprzęt laboratoryjny, co na pewno będzie to impulsem do takiej współpracy – twierdzi minister.
W otwarciu uczestniczyli goście spoza Polski. Wśród nich był Martin Milton, dyrektor Międzynarodowego Biura Miar i Wag w Sevres na przedmieściach Paryża. Jak podkreślał, nowoczesny kampus laboratoryjny w Kielcach świadczy o tym, że nasz kraj rozwija się w zakresie metrologii i wiele wnosi do rozwoju tej dziedziny wiedzy na świecie. Wspominał również Marię Skłodowską-Curie, która miała ogromnym wpływ na rozwój nauki.