Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace związane z rekonstrukcją zabytkowej Kaplicy Oraczewskich w Morawicy.
Kaplica zostanie odbudowana do stanu surowego tzn. zrekonstruowane zostaną jej mury, dach oraz wstawione zostaną drzwi i okna. Budynek zostanie odbudowany z miejscowego kamienia wapiennego oraz piaskowca szarego. To pierwszy etap prac, których wykonanie będzie możliwe dzięki pozyskaniu przez gminę dofinansowania w kwocie 1 mln zł z rządowego funduszu Polski Ład.
Marian Buras burmistrz Morawicy podkreśla, że budowla jest jednym z najważniejszych obiektów historycznych na terenie gminy i unikatową perłą architektury.
– Zabytkowa kaplica znajduje się obecnie w stanie trwałej ruiny co jest konsekwencją uszkodzeń jakich doznała budowla podczas II wojny światowej. Ze względów bezpieczeństwa w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków budynek został częściowo rozebrany. Wykonawca inwestycji został już wybrany i mam nadzieję, że w ciągu roku prace rekonstrukcyjne pozwolą na budowę dachu – wyjaśnia.
Gmina będzie się starać o pozyskanie kolejnych funduszy, które pozwolą na realizację drugiego etapu prac polegającego na odtworzeniu wnętrza z uwzględnieniem wszelkich elementów architektury.
Kaplica pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny została ufundowana przez Hortensję z Wielopolskich Oraczewską i Fryderykę hrabinę Wielopolską. Zaprojektował ją architekt Friedrich August Stüler, a została zbudowana około 1840 roku. Funkcje religijne pełniła aż do wybuchu II wojny światowej.
15 stycznia 1945 roku została zniszczona podczas ostrzału artylerii sowieckiej przeprowadzonego ze względu na znajdujący się tam niemiecki punkt obserwacyjny. Odłamki pocisków uszkodziły ołtarz główny razem ze znajdującym się w nim obrazem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W 1957 r. kaplica została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie budynek znajduje się w stanie trwałej ruiny.