Turyści w goglach VR będą mogli zwiedzać fabrykę w Maleńcu, a nawet wziąć udział we fryszowaniu i dawnych technikach wytwórczych.
Wszystko dzięki grantowi w wysokości 100 tys. zł z KPO na kulturę, który otrzymał Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, a także wsparciu finansowemu od powiatu koneckiego.
Zwiedzający z użyciem nowoczesnych narzędzi rozszerzonej rzeczywistości będą mogli wcielić się w rolę pracowników fabryki, a jednocześnie zdobyć cenną historyczną wiedzę.
Maciej Chłopek, dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu informuje, że maleniecka osada fabryczna była jeszcze w XIX-wieku dwudziestokrotnie większa, obejmowała nie tylko część produkcyjną, ale i osiedla fabryczne, karczmę, browar i inne budynki. W kompleksie fabrycznym było 18 kół wodnych, a dziś zostały jedynie dwa. Było 6 warsztatów fryszerskich, topornia, druciarnia i blaszarnia. Do dziś zachował się budynek z 1835 roku, gdzie koło wodne napędza wał i wprawia w ruch kilkanaście maszyn. Dyrektor chce pokazać zwiedzającym nieistniejącą już część fabryki.
– Zrekonstruujemy XIX-wieczną fabrykę, która nie zachowała się do naszych czasów, wraz z maszynami, które też już nie istnieją. Stworzymy cyfrową scenerię, w którą wprowadzimy zwiedzającego. Wyposażymy go w gogle VR i manipulatory, dzięki którym będzie mógł realizować dawne procesy związane z wytwarzaniem żelaza w przestrzeni wirtualnej – mówi.
Jak wyjaśnia dyrektor, wyznaczona zostanie specjalna przestrzeń w fabryce, gdzie będzie 10 stanowisk z goglami VR i manipulatorami.
Zwiedzający będą sami mogli fryszować żelazo i brać czynny udział w kolejnych etapach produkcji. Przeżycie ma działać na wszystkie zmysły. Zwiedzający będą czuli zapach dawnej fabryki, jej wibracje i będą oglądać zrekonstruowaną scenerię, ale też przygotowana zostanie specjalna ścieżka dźwiękowa.
– Na ścieżkę dźwiękowa będą się składać pracując maszyny ale też zagra kwartet smyczkowy jednej z polskich oper. To zapewni wyjątkowe artystyczne i muzyczne doznania – tłumaczy.
Projekt „Kuźnia Wyobraźni” ma zostać zrealizowany do końca tego roku.