Premiera tego karabinka miała miejsce w Kielcach. W piątek, 13 grudnia, rozpocznie się licytacja tego egzemplarza. Karabinek „Cichociemny” nie będzie kolejnym AR-em dla masowego odbiorcy, ale zestawem oddającym hołd legendarnym skoczkom Armii Krajowej.
Zaledwie 10 proc – zapytanych przez pracownię sondażową – Polaków wie, kim byli cichociemni i jaką rolę odegrali w czasie II wojny światowej w walce o wolność – tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Grupy Militarnej (SW Research, lipiec 2024). By oddać hołd bohaterskim skoczkom z Armii Krajowej i spopularyzować wiedzę na ich temat, Polska Grupa Militarna postanowiła właśnie im poświęcić swój najnowszy projekt.
– Od dawna myśleliśmy o produkcji karabinków, ale nie zależało nam na składaniu niskobudżetowych AR-ów w dużych ilościach. Interesował nas produkt wyjątkowy, który jednocześnie będzie nawiązywał do historii Polski. Dlatego zdecydowaliśmy się na produkcję karabinka w edycji limitowanej, stworzonej we współpracy z rusznikarnią Top Gun – mówi Piotr Gniadek z PGM-u.
Premiera karabinka „Cichociemny” miała miejsce podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. W Kielcach zaprezentowano pierwszy egzemplarz o numerze seryjnym CC316013. Oczywiście takie oznaczenie nie jest przypadkowe – CC jak cichociemni, 316 to liczba skoczków, którzy zostali zrzuceni do okupowanej Polski, 013 zaś to numer pierwszej odznaki w JW GROM, której operatorzy dziedziczą tradycję cichociemnych.
Edycja limitowana liczy zaledwie 80 karabinków (to z kolei nawiązanie do 80. rocznicy powstania warszawskiego). 79 sztuk trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku, gdyż PGM zamierza dostarczyć je kupującym przed Bożym Narodzeniem. Pierwszy egzemplarz, który pokazywano w Kielcach, zostanie wystawiony na aukcję internetową 13 września.
– Wylicytowane środki będą przeznaczone w całości na dalsze rozwijanie kolejnego projektu związanego z cichociemnymi – zapowiada Gniadek i dodaje, że chodzi o wsparcie muzeum online, które w atrakcyjny sposób przybliży historię tych bohaterów z okresu II wojny światowej.
Więcej informacji na portalu internetowym Polska Zbrojna.