Podążali tropem wiejskiej zielarski, poznali realia życia na dawnej wsi, a na koniec samodzielnie wykonali krem do rąk. Grupa ośmiu niepełnosprawnych osób wzięła udział w kolejnej odsłonie pleneru artystycznego „Świat wśród drewnianych chat”. Zajęcia odbyły się w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Tomasz Bugajny, z Caritas Diecezji Kieleckiej, z Warsztatów Terapii Zajęciowej z powiatu włoszczowskiego przyznał, że dla jego podopiecznych były to bardzo owocne zajęcia.
– Poznajemy rośliny, zioła, które pomagają w funkcjonowaniu człowieka. Poprzez zapach uczymy się, poznajemy nowe rośliny, dowiadujemy się, do czego może służyć dana roślina, w czym może pomóc, ale też gdzie szukać pomocy, gdy coś boli lub źle się czujemy – mówił.
Były to już kolejne plenery z cyklu „Etnosztuka w skansenie”. Jak powiedziała Grażyna Grabarczyk, pracownik działu edukacji etnograficznej skansenu zajęcia skierowane są dla osób z niepełnosprawnościami. Czwartkowe odbywały się pod hasłem „Za tropem wiejskiej zielarki”.
– Zajęcia sensoryczne, podczas których uczestnicy mogli poznać, kto leczył na dawnej wsi, do kogo biegano po pomoc, jakie rośliny były wykorzystywane w leczeniu. A teraz samodzielnie wykonujemy własny kosmetyk, czyli krem do rąk, jako pamiątkę z plenerów – zaznaczyła.
Pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej są przygotowani do pracy z osobami z różnymi niepełnosprawnościami.
– Dział edukacji prowadził projekt z zakresu dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, i ten grant przede wszystkim zawierał szkolenia. Wszyscy jesteśmy przeszkoleni, bo opieramy się głównie na naszym personelu. Nic nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem, nawet najlepsza aplikacja – podkreśliła.
W planach są kolejne plenery. Warto wspomnieć, że w Parku Etnograficznym w Tokarni znajduje się izba sensoryczna. Została stworzona w chałupie z Nasiechowic. Jak powiedziała Grażyna Grabarczyk, ekspozycja ta jest udostępniana na życzenie klienta.
– Stworzyliśmy specjalne pomieszczenie, w którym każda osoba z dysfunkcją wzroku bądź intelektualną może wszystkiego dotknąć, obejrzeć zaprezentowane przedmioty z każdej strony. Są zioła. Zwiedzający poznają eksponaty różnymi zmysłami – zachęcała.