Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski poinformował w czwartek, że złożono 14 wniosków do prokuratury, które dotyczą członków byłego zarządu ARP. Chodzi głównie o sprawy finansowe – doprecyzował.
Podczas konferencji prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Michał Dąbrowski poinformował, że „ARP złożyła 14 wniosków do prokuratury, które dotyczą poszczególnych członków zarządu agencji”. Wskazał, że dotyczą one „wielu spraw, głównie finansowych”. Dąbrowski dodał, że audyt w ARP jest w fazie podsumowania i „co do zasady się zakończył”. Wskazał, że skalę niegospodarności określają odpisy w rocznym sprawozdaniu ARP.
Dąbrowski zasygnalizował możliwość złożenia kolejnych zawiadomień do prokuratury, które miałyby dotyczyć zarządów spółek z grupy ARP; chodzi np. o spółkę Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria. Firma ta ma m.in. kopalnie produkujące kruszywa oraz ekologiczne nawozy; zajmuje się też wprowadzeniem „gospodarki zamkniętego obiegu” w zakresie gospodarki wodnej poprzez użycie wód kopalnianych do produkcji zielonego wodoru.
26 lipca 2024 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy ARP, w trakcie którego nie udzielono absolutorium członkom poprzedniego zarządu za rok 2023.
Jak podano wówczas, nieudzielenie absolutorium poprzedniemu zarządowi ARP „jest efektem analizy wyników wstępnego audytu, który zlecił nowy zarząd, powołany w maju br., realizując swoje ustawowe obowiązki, jak również działając zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Aktywów Państwowych”.
ARP informowała wtedy, że w ocenie prawników zidentyfikowane działania poprzedniego zarządu „mogą wyczerpywać znamiona przestępstw przeciwko mieniu, przeciwko dokumentom, jak również działalności na szkodę ARP”. „Na podstawie wyników audytu Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy ARP nie udzieliło absolutorium poprzedniemu zarządowi, zaś obecny zarząd podjął decyzję o złożeniu w tej sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw” – podała ARP w lipcu.
Na czele zarządu ARP od listopada 2018 r. do kwietnia 2024 r. stał Cezariusz Lesisz.
ARP to spółka Skarbu Państwa, która oferuje usługi dla firm, m.in.: dofinansowanie inwestycji, doradztwo, pomoc w pozyskiwaniu kapitału i ekspansji na rynki zagraniczne. Zarządza też grupą spółek z różnych branż.