„Podejmijmy wyzwanie – przeciwdziałajmy niskiej emisji” – to hasło konkursu, w którym mogą wziąć udział uczniowie publicznych i niepublicznych kieleckich placówek oświatowych. Celem zabawy organizowanej przez Wydział Klimatu, Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Kielce jest zainteresowanie uczniów tematem przeciwdziałania niskiej emisji, a także wpływem zanieczyszczeń na zdrowie.
Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc informuje, że inicjatywa jest tylko jednym z szeregu działań jakie miasto podejmuje w celu redukcji zanieczyszczeń powietrza, zwłaszcza w okresie zimowym.
– Konkurs jest skierowany do szkół podstawowych, a także do oddziałów przedszkolnych. Zabawa jest podzielona na trzy kategorie: pierwsza – klasy „0” oraz pierwsze klasy szkoły podstawowej, druga – klasy szkół podstawowych od II do V oraz trzecia to klasy szkół podstawowych od VI do VIII – tłumaczy.
Zgłoszenia będą przyjmowane do 25 września. Jednak sam konkurs rozpocznie się w październiku tego roku i potrwa do marca 2025 roku. Można wziąć w nim udział wypełniając formularz i dostarczając go do ratusza. Do konkursu może przystąpić kilka grup z jednej placówki. Każda zgłoszona grupa zrealizuje pięć zadań o różnym stopniu trudności. Zespół w danej kategorii wiekowej nie może liczyć więcej niż 30 osób.
– Następnie należy przystąpić do realizacji zadań opisanych w regulaminie konkursu. Są to np. działania związane z promocją konkursu, organizacja zajęć poświęconych tematyce czystego powietrza. To także zorganizowanie dnia czystego powietrza w danej szkole czy wykonanie prac plastycznych zwierających treści ekologiczne lub przeprowadzenie warsztatów o przeciwdziałaniu emisji zanieczyszczeń – dodaje rzecznik Agaty Wojdy.
Dla grup, które najlepiej wykonają zadania konkursowe przewidziano nagrody indywidualne. Będą to m.in. gry edukacyjne, sprzęt sportowy i elektroniczny. Z kolei placówki oświatowe mogą otrzymać sprzęt i wyposażenie potrzebne do realizacji zajęć edukacyjnych.
Konkurs edukacyjno-informacyjny pod nazwą „Podejmijmy wyzwanie – przeciwdziałajmy niskiej emisji” jest realizowany dzięki wparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie. Miasto na ten cel otrzymało dotację w kwocie prawie 21 tys. zł.
Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej urzędu miasta Kielce.