Jak wabić jelenie, by je sfotografować, albo policzyć ich populację? Można się było dowiedzieć podczas warsztatów w Domku Myśliwskim Koła Łowieckiego Hubert w Niekłaniu Wielkim. Ta umiejętność wykorzystywana jest podczas rykowiska w lasach, czyli okresu godowego jeleni – mówi Wojciech Kościołek, członek Polskiego Związku Łowieckiego i organizator wydarzenia.
– Sztuka wabienia polega na naśladowaniu różnych głosów jeleni przy użyciu wabików. Przeznaczony do tego przedmiot to drewniane lub plastikowe tuby, dzięki którym uzyskujemy wzmocnienie głosu i możemy naśladować ryki byków podczas godów jeleni – wyjaśnia.
Wykorzystywana jest także muszla ślimaka trytona, albo odpowiednio ułożone dłonie. Wabiki to teleskopowe tuby, które mają do 40 centymetrów długości.
We wrześniu w lasach rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni. W tym okresie często dochodzi do walk między samcami o dominację. To też czas, kiedy myśliwi liczą jelenie i oceniają je pod względem wielkości czy wieńca.
– Jesteśmy w stanie ocenić czy to młody czy starszy byk. Naśladowanie ryków jeleni pozwala je wyciągnąć z lasu, z kniei, by zaobserwować danego osobnika – opowiada Wojciech Kościołek.
Na zaproszenie koła, do Niekłania Wielkiego przyjechał Tomasz Maliński, wielokrotny mistrz Polski i Europy w tej dziedzinie, który poprowadził warsztaty wabienia jeleni.
Podczas rykowiska, czyli do końca września, nie zaleca się spacerów nocnych niedoświadczonym osobom, ponieważ zwierzęta w tym okresie są szczególnie pobudzone.